ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Paris'te Efrîn Kadın Platformu kuruldu

Efrîn'i sahiplenme sorumluluğu ile karşı karşıya olduklarını belirten Parisli kadınlar, bu nedenle Efrîn Kadın Platformu'nu kurduklarını duyurdu.

Etkin Haber Ajansı / 29 Ocak 2018 Pazartesi, 19:45

Efrîn'i sahiplenme sorumluluğu ile karşı karşıya olduklarını belirten Parisli kadınlar, bu nedenle Efrîn Kadın Platformu'nu kurduklarını duyurdu.

PARİS- AKP iktidarının Efrîn'e yönelik saldırısına karşı kadınların tepkisi sürerken, Fransa'nın başkenti Paris'te Efrîn Kadın Platformu kuruldu.

Platformu, HDK-F Kadın Meclisi Girişimi, TJK-F, SKB, ADKH, Kobanê Kadın Kolektifi, Voix Des Femmes, DİDF'li Kadınlar oluşturdu.

Kuruluşa ilişkin yapılan yazılı açıklamada, Rojava devriminin halklara dayatılan soykırım ve kadın kırımına "dur" dediği için hedef haline geldiği belirtildi, "Bu yaşamın ete kemiğe büründüğü adres olarak Rojava Devrimi bu nedenle bir kez daha saldırıların odağına konuldu. Bir kadın kenti olarak Efrîn, bu nedenle faşist diktatör Erdoğan rejiminin hedefi haline geldi" dedi.

Kadınların, dün Kobanê'de olduğu gibi bugün de Efrîn'de insanlığın onuru için savaştığına dikkat çekilen açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

"Bizler biliyoruz ki Arîn Mirkanların, Peymanların, Destina Başur, Ayşe Deniz Karacagil ve İvana Hoffmanların ve son olarak Avesta Xaburların yarattığı değerlerle yükselen Rojava kadın devrimi yenilmezdir. Ortadoğu kadın devrimi yenilmezdir. Çünkü bu devrim artık sınırları aşmış, evrenselleşmiş, tüm dünya kadınlarının ortak değeri ve umudu haline gelmiştir. Bu nedenle Efrîn'i savunmak kadın devrimini savunmak, Efrîn'i korumak yaratılan kadın değerlerini korumak anlamına gelecektir. Tam tersi olarak Efrîn'e karşı sessiz kalmak Ortadoğu'nun yeniden karanlığa sürüklenmesine göz yummak, insanlık suçuna ortak olmak demektir."

Efrîn'i sahiplenme sorumluluğu ile karşı karşıya olduklarını belirten kadınlar, bu nedenle Efrîn Kadın Platformu'nu kurduklarını duyurdu.

Açıklamada, "Şimdi 'Her yer Efrîn her yer direniş' sloganıyla direnenlerin sesine ses katma zamanı. Şimdi Efrîn'i; kadın devrimini sahiplenme zamanı, şimdi Efrîn olma zamanı" denildi.