ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

İntihar ettiği öne sürüldü, başında 3 mermi girişi bulundu

Silopi ilçesinde Rihani köyünde 15 Kasım 2017 tarihinde "intihar ettiği" iddia edilen Hüsniye Doruk'un otopsi raporunda başında 3, ayağında ise bir mermi girişi tespit edildi. 4 kişi tutuklanırken, deliller ise bulun(a)muyor.

Etkin Haber Ajansı / 29 Ocak 2018 Pazartesi, 10:57

ŞIRNAK - Şırnak'ın Silopi ilçesine bağlı Rihani köyünde 15 Kasım 2017 tarihinde intihar ettiği öne sürülen Hüsniye Doruk'un otopsi raporunda başında 3, bacağında ise bir mermi girişi tespit edildi. Ölümle ilgili başlatılan soruşturma kapsamında dosyaya kısıtlılık kararı verilirken, konuyla ilgili aynı aileden 4 kişinin tutuklandığı öğrenildi.

Jinnews'ten Medine Mamedoğlu'nun haberine göre, Hüsniye'nin ölümü ardından başlatılan soruşturma kapsamında 20'den fazla kişinin ifadesi alındı. Alınan ifadeler ve incelemeler sonucunda Hüsniye'nin çocukları ile kocasının ailesinin üzerinden barut izi çıkmazken, ifadesi alınanlar olay gecesi ses duymadıklarını iddia etti. İfadeleri alınan şüpheliler, "Olay olduğu gece neredeydiniz?" sorularına ise, "Tarlada ya da dışarıda" cevaplarını verdi. Katliamın planlı bir cinayet olduğu üzerinde durulurken, silahı kullanan kişi veya kişilerin sesin duyulmaması için susturucu kullandığı belirtiliyor.

DOSYAYA GİZLİLİK KARARI VERİLDİ

Kısıtlılık kararının olduğu dosyaya ilişkin tutuklu yakınlarına bilgi veren savcının, sanıkların "şüphe" üzerine tutuklandığını, delil bulunamadığı takdirde serbest kalacaklarını söylediği ifade ediliyor. Olayın yaşandığı gün eve yakın bir yerde bulunan markette bir kamera bulunduğu ancak yapılan inceleme sonrası kameranın o gün çalışmadığı ve kayıt almadığı iddia edilirken, savcılık ise dosya için telefon ve ses kayıtlarının gelmesini bekliyor.

OTOPSİ RAPORU: BAŞINDA 3 MERMİ

Otopsi raporu ile kafasından 3 mermi çıktığı öğrenilen Hüsniye'nin intihar ettiği iddiası ise çürütüldü. Köy halkı, konuşmak istemeyen ve kendini soyutlayan ailenin "Biz bilmiyoruz" şeklindeki beyanlarını yalanladı. Köylüler, ailenin Hüsniye'ye baskı uyguladığını, özellikle de son süreçte bu baskıların arttığını söyledi.

Hüsniye hakkında konuşan anne ise, "Kızım daha önce de defalarca ölüm tehdidi aldı. Ama kimseye bir şey demedi. Onların yaptığını herkes biliyor. Yoksa kızım kafasına neden 3 defa sıksın ki? Bunu yapanlar cezasını itiraf etsin. Kızımı katledenler bir an önce cezasını çeksin" dedi.

SAVCI DELİLLERİN TOPLANMASI İÇİN SÜRE İSTEDİ

Annenin verdiği ifade üzerine açıklama yapan savcılık ise, "Ölüm tehdidi aldıysa neden bize bildirmedi, şimdiki suçlamalarla olay çok soyut kalıyor. Ortada bir delil yok sadece beyanlar var" diyerek, dosyadaki kısıtlılık kararının kalkması ve delillerin toplanması için süre talep etti.