ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

YPJ: Avêsta'nın yoldaşları Efrin'i soykırımcılara mezar yapacak

Efrîn'de TSK ve çetelerine karşı feda eylemi gerçekleştiren Avêsta Xabur'a ilişkin açıklama yapan YPJ Komutanlığı, "Savaşçılarımız Avêsta, Arin ve Revan'ların yolunda yürüyerek Efrîn'i işgalci orduya mezar yapacaktır" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 28 Ocak 2018 Pazar, 19:17

HABER MERKEZİ - YPJ Komutanlığı, Efrîn'de TSK ve çetelerine karşı feda eylemi gerçekleştiren Avêsta Xabur'a ilişkin yaptığı açıklamada, "Savaşçılarımız Avêsta, Arin ve Revan'ların yolunda yürüyerek Efrîn'i işgalci orduya mezar yapacaktır" dedi.

YPJ Komutanlığı, "İşgalci Türk devletinin Efrîn bölgesinde ve halkına saldırıları 9. gününde tüm şiddetiyle devam ediyor. İşgalci devlet bu saldırılarıyla halkımızın federasyon projesini ve Kuzey Suriye halklarının kardeşliğini darbelemeyi, bir kez daha Moğolların barbarlığını canlandırmayı amaçlıyor" diye kaydetti.

Direnişin 8. gününde AKP/Saray rejiminin tanklarıyla ve uçaklarıyla Cindires ilçesinin Hemam köyüne saldırdığı hatırlatılan açıklamada, "Çetelerin köye saldırısı savaşçılarımızın direnişiyle karşılaştı. YPJ savaşçısı Avêsta Xabur; Jinda, Newal ve Silav yoldaşlarından aldığı güç ve ısrarıyla, Arin Mirkan ve Revan Kobanê'nin fedai iziyle bombalarıyla Hemam köyüne girmeye çalışan tankın üstüne giderek fedai eylem gerçekleştirdi" dedi.

YPJ Komutanlığı açıklamasının devamındu şu ifadelere yer verdi:
"Kurmanc Dağı'nın bağrında, Bılbıle'nin Baliye köyünde yurtsever bir ailede ülke sevgisiyle büyüyen Avêsta Xabur (Zalux Hemo) gerçekleştirdiği eylemle halkına verdiği savunma sözünü yerine getirerek ölümsüzler kervanına katıldı.

"Avêsta Kürt kadının özgürlük sembolüdür. İdeolojik fikirle kendini donatmış, halkının özgürlüğü için fedai bir ruhla mücadele yürütmüş, derin askeri stratejik ve taktiğe sahipti. Avêsta arkadaşımız bütün dünyada terörün ve teröristlerin halklar üzerindeki tehlikesini gördüğünden anti terör güçleri içinde yer aldı. Anti terör güçleri içinde teröristlere karşı onlarca eylemde yer aldı. Avêsta yoldaşımızın eylemi faşist Türk devleti ve işbirlikçilerinin terör saldırılarına karşı olduğu kadar buna sessiz kalan dünyaya da bir cevaptı.

"Biz YPJ komutanlığı olarak şehidimize ve halkımıza sonuna kadar mücadelemizi yürüteceğimizi ve demokratik meşru haklarımızı savunacağımızı belirtiyoruz. Savaşçılarımız fedai Avêsta, Arin ve Revanların yolunda yürüyerek Efrîn'i faşist Türk devleti için mezarlığa çevireceklerdir."