ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Kongreye Star: Efrîn direnişin yeni adı Avêsta Xabur'dur

AKP/Saray rejiminin Efrîn işgaline karşı gerçekleştirdiği feda eylemiyle şehitler kervanına katılan YPJ savaşçısı Avêsta Xabur'a ilişkin açıklama yapan Kongreya Star Koordinasyonu, Efrîn'de devam eden direnişin yeni adının Avêsta Xabur olduğunu açıkladı.

Etkin Haber Ajansı / 28 Ocak 2018 Pazar, 16:16

HABER MERKEZİ - Kongreya Star Koordinasyonu, Efrîn'e yönelik işgal saldırısında gerçekleştirdiği feda eylemiyle şehitler kervanına katılan Avêsta Xabur'a ilişkin açıklama yaptı.

"Biz devrimci kadınlar Avêsta Xabur'un yolundayız" başlığıyla yayımlanan açıklamada, "Kobanê direnişi, Arin Mirkan ile ölümsüzleşti. Efrîn'de süren Çağın Direnişi Avêsta Xabur ile taçlanıyor" diye belirtti.

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: "Kürt halkı ve Kürt kadınının toplum, kadın, çocuk, doğa ve tarihi değerler üzerindeki işgal saldırılarına karşı direnişi yıllardır devam ediyor ve bu direniş her geçen gün yükseliyor. Annelerin yüreği kadar temiz ve büyük, genç kadınların heyecanı kadar sıcak ve hareketli, gençlik kadar yiğit ve omuz omuza olan bu direniş, geçen her gün yaşlıların tecrübesi gibi büyüyor ve döneminin kahramanlarını yaratıyor. Bu direnişin her anı kahramanlarla anılıyor. Özgürlük bayrağını elden ele vererek anlarını yaratıyor. Her güzel söz ve özgür yaşam anını sonuna kadar hak ediyorlar."

Kürtler ve kadınlar Kobanê direnişi ile özgürlük iradelerini ortaya koyduğunu vurgulayan Kongreye Star, "Efrîn direnişinde Kürt kadınları, YPJ güçleri ve özellikle Avêsta Xabur yoldaş ile özgür yaşamı inşa ediyor. Efrîn direnişinin artık Avêsta Xabur direnişi olacağı şu anlarda, özgür kadın yine tarihe, zamana ve düşmanın yüreğine mührünü vuruyor. Efrîn direnişi ile birlikte halklar birbirine daha fazla yaklaştı, kadınlar daha fazla örgütlendi, özgürlük bayrağı meydanlarda daha fazla yükseldi. Her yürüyüş ve mitingde Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan'ın özgürlüğü başta olmak üzere, Kürdistan'a yönelik işgal girişimleri, toplum, doğa, çocuk ve gençler üzerindeki katliamlar dile getirildi. Faşizan, işgalci zihniyetler teröristleşti ama Kürt toplumu, Kürt kadını direnişçi oldu. Bugün Ocak ayının 28'inde bu direnişin adı Avêsta Xabur direnişi oldu" diye belirtti.

Bütün işgalci, insanlık dışı güçlere karşı tek ses, tek yürek ve tek slogan ile Efrîn direnişini sahiplenme çağrısı yapan Kongreye Star, "Direnişimizi sokaklarda, faşizm ve insanlık dışı güçlerin bütün kurumlarının önünde yükseltelim. İşgalci Türk devletinin bütün yollarını kapatalım. Bu Çağın Direnişi'nde sadece biz varız ve biz birbirimizin dostuyuz. Sadece biz faşist zihniyete karşı durabiliriz. Başka hiç kimseden bir şey ummuyoruz. Özgürlük alanlarımızı biz yaratıyoruz, bunun için de elimizi uzatıyoruz. Özgürlük isteyen her insan elini verip özgürlük meydanına çıkabilir. Buyurun Çağın Direnişçileri, buyurun özgürlük isteyen insanlık, buyurun demokratik ulus, Avêsta Xabur yoldaşın fedai ruhuyla buyurun. Bütün bu saldırıları tek tek yeneceğimizin sözünü veriyoruz" dedi.