ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Gençlik örgütlerinden tutuklamalarla ilgili açıklama

SGDF, Dev-Güç, Öğrenci Kolektifleri, Öğrenci İnisiyatifi ve Kaldıraç'lı öğrenciler, yaşadıkları gözaltı ve tutuklamalara ilişkin bir basın toplantısı düzenledi.

Etkin Haber Ajansı / 25 Ocak 2018 Perşembe, 16:02

İSTANBUL- Gençlik örgütleri, Efrîn işgaliyle birlikte artan gözaltı saldırılarına ilişkin basın toplantısı düzenledi. Efrîn işgalini protesto eden gençlere yönelik gözaltılar ve tutuklamalarla ilgili ortak bir açıklama yapıldı.

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi'nde yapılan basın açıklamasında SGDF, Dev-Güç, Öğrenci Kolektifleri, Öğrenci İnisiyatifi ve Kaldıraç'lı öğrenciler, süreç hakkında bilgi verdi.

Dev-Güç adına konuşan Ulaş Bedri, Efrîn işgalinin gerekçesinin güvenlik olmadığını, işgal operasyonunun amacının Erdoğan rejiminin içeride yaşamış olduğu krizlerin üzerini kapatmak olduğunu belirtti. Bedri, işgale karşı yapılan eylemlere saldırıların Erdoğan'ın talimatıyla gerçekleştiği ifade ederken, "Tüm bu baskılara rağmen gençlik olarak bizler sokaklarda olacağız. Tutuklanan arkadaşlarımız için özgürlük istiyoruz" dedi.

SGDF temsilcisi Ali Deniz Esen yaptığı konuşmada, "Çok uzun bir süredir bu topraklarda tek adam diktatörlüğü inşa edilmeye çalışılıyor. Bu süreçte tüm mualif seslere yönelik bir saldırı furyası var" dedi. Sosyalist gençlere yapılan baskı ve tutuklamaların, top yekün bir savaşın parçası olduğu ifade edildiği konuşmada "Biz bu saldırıların süreceğini biliyoruz ama inatla ve inatla savaşa hayır diyeceğiz" diye belirtti.

Öğrenci Kolektifleri'nden Ayşenur Gürel, Efrîn işgalinin gerici, cihatçı çetelerle ortak yürütüldüğünü ve durumun yandaş medyada memleket meselesi olarak gösterildigini ifade etti. Gürel, "Bizler biliyoruz ki bu savaş tek adamın kendi çıkarları, diktatörlük sevdası uğruna, ülke içinde olduğu gibi ülke dişında da şiddeti muşrulaştırma amacıyla önümüze koymasıdır" dedi. "Barış talebi yaşam talebidir" diyen gençlerin tutuklandığını hatırlatan Gürel, tutuklananların serbest bırakılmasını istedi.

Öğrenci İnisiyatifi temsilcisi Roza Kahya, "Biz biliyoruz ki bu savaştan en çok gençler ve çocuklar etkileniyor. İçeride ve dışarıda savaş çığırtkanlığıyla gençlere karşı bir tutum sergiliyorlar. İnşa etmek istedikleri faşist düzene karşı mualif tüm sesleri tekçi anlayışla yıldırma politikası izleyecekler. Bu da Kadıköy'de savaşa hayır diyen arkadaşlarımızın tutuklanmalarının sebebini göstermekte" diye konuştu.

Kaldıraç adına açıklama yapan Azat Aksoy ise "Karşımızda bir saray rejimi var. Yönetememe krizi içerisinde. Bunu hem içerde hem dışarıda, hayatın her alanında hissettiriyor. Bizim sokağa çıkmamızdan korkuyorlar ve baskıları artırıyorlar. Tutuklanan arkadaşlarımıza sözümüz onların yolundan devam etmek olacak" diye belirtti.