ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Tiyatro yasağına Oyuncular Sendikası'ndan tepki

Oyuncular Sendikası, Barış Atay'ın sahnelediği "Sadece Diktatör" oyununun yasaklanmasına tepki gösterdi.

Etkin Haber Ajansı / 24 Ocak 2018 Çarşamba, 21:13

İSTANBUL- "Sadece Diktatör" adlı tiyatro oyununun birçok ilde yasaklanmasına Oyuncular Sendikası'ndan tepki geldi.

Onur Orhan'ın yazdığı, Caner Erdem'in yönettiği ve Barış Atay'ın oynadığı "Sadece Diktatör" adlı tiyatro oyunu, Manisa, Burdur, Artvin ve Kadıköy'de yasaklanmıştı.

Oyuncular Sendikası yaptığı yazılı açıklamada, festivallerden, tiyatrolara uzanana bir sansür girişimi ile karşı karşıya kalındığını belirtti. Yasakların son örneğinin "Sadece Diktatör" adlı oyun olduğu hatırlatılan açıklamada, "Valilikler eliyle bu tarz sansür girişimlerine başvurulması mesleğimiz, üyelerimiz ve seyircimiz adına kabul edilemez bir durumdur. Halihazırda 160 kez oynanmış bir tiyatro oyununun kamu huzuru ve güvenliği gibi gerekçelerle yasaklanması, başlı başına kamu vicdanını yaralayan bir hal almıştır" denildi.

Tarafını belli etmeyen ya da samimiyetle bir tarafı olmayan kişilerin işsizliğe mahkum edilmek istendiğini vurgulayan Oyuncular Sendikası, "Oyunculara dayatılan sinema-televizyon projeleri sözleşmelerine 'Hiçbir konuda siyasi görüş açıklamayacağım' yönünde, ifade özgürlüğü hakkına değil aykırılık, apaçık hakaret mahiyetindeki cümlelerin eklendiği günümüzde, meslektaşlarımızın keyfi şekilde tiyatro seyircilerinden de mahrum bırakılmaya çalışmaları kabul edilemez bir tutumdur" denildi.