ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Nurcan'ın katiline ağır ceza talep edildi

Nurcan Arslan'ı katleden Abdullah Melih Barış için savcı en üst sınırdan ceza istedi. Karar duruşması 12 Nisan'da görülecek.

Etkin Haber Ajansı / 24 Ocak 2018 Çarşamba, 15:47

İSTANBUL- Nurcan Arslan'ı katleden muhtar Abdullah Melih Barış'ın yargılandığı davanın 9. duruşması Bakırköy Adliyesi 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Duruşmaya, Nurcan'ın ailesi, avukatları ve tutuklu sanık Barış katıldı. Mahkeme heyeti daha önce tanık olarak dinlenen polisin ifadesini okudu.

Sanık Barış'ın avukatı, Adli Tıp Kurumu'ndan daha önce "akli dengesinin yerinde olduğu" raporu verilmesine rağmen, yeniden rapor alınmasını istedi. Mahkeme heyeti talebi reddetti.

Duruşmada savcı, esasına dair görüşünü açıkladı. Savcı, Barış'ın kasten ve planlı öldürme suçunu işlediğini ifade ederek, bu suçtan cezalandırılmasını istedi.

Nurcan'ın avukatı, "Sanık maktule karşı tasarlayarak cinayet işlemiştir. Öyle bir karar verin ki hiçbir erkek bir daha kadın cinayeti işlemeye cesaret edemesin. Sizden en ağır cezayı vermenizi istiyoruz" dedi.

Daha önceki duruşmalarda "Bir anlık bir öfkeydi" diye kendisini savunan sanık Barış ise suçlamaları kabul etmedi.

Mahkeme heyeti, taraflara süre vererek, duruşma 12 Nisan'a erteledi.

'AİLEMİZİN AVUKATI SEZİN UÇAR DERHAL SERBEST BIRAKILSIN'

Nurcan Aslan'ın ailesi ve arkadaşları, duruşmanın ardından Bakırköy Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı. Ablası Gülcan Arslan, "Nurcan Arslan 30 Ocak 2016 tarihinde Küçükçekmece Atakent mahallesinde, arkadaşlık teklifini kabul etmediği gerekçesi ile evli ve 3 çocuk babası katil muhtar Abdullah Melih Barış tarafından 11 kurşun ile sokak ortasında katledildi. Fakat iki yıldır süren davada hiçbir yol katedilemedi. Duruşmaları takip eden avukatımız Sezin Uçar ise yapmış olduğu avukatlık faaliyetleri gerekçe gösterilerek, düzmece iddialarla aylardır tutuklu bulunmaktadır" dedi.

Nurcan Aslan, tüm katledilen kadınlar ve herkes için adalet istediklerini dile getiren Gülcan Arslan, avukatları Sezin Uçar'ın da derhal serbest bırakılmasını istedi.

Gülcan Arslan, "İyi hal indirimlerinin, tahrik indirimlerinin ortadan kalkması için, tüm kadınların yaşama hakkı için dayanışmaya çağırıyoruz" dedi.