ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Küresel servetin yüzde 82'si yüzde 1'in cebinde

Dünya genelinde yüzde 1'lik mutlu azınlığın küresel servetin yüzde 82'sine sahip olduğu ortaya çıktı.

Etkin Haber Ajansı / 23 Ocak 2018 Salı, 12:45

HABER MERKEZİ- Kapitalizmin yarattığı gelir eşitsizliği yıldan yıla büyüyor. İngiliz yardım kuruluşu Oxfam, küresel gelir adaletsizliğinin 2017'de arttığını açıkladı.

BBC Türkçe'nin haberine göre, 2017 yılına ait bir rapor açıklayan kuruluş, yaratılan küresel servetin yüzde 82'lik bölümünün en zengin yüzde 1'lik kesimin cebine gittiğini belirtti.

Rapora göre, dünyanın fakir yüzde 50'lik kesimindeyse herhangi bir servet artışı yok. Raporda, vergiden kaçınma, şirketlerin siyaset üzerinde artan etkisi, işçi haklarının uğradığı erozyon ve kemer sıkma politikalarının gelir adaletsizliğindeki uçurumun derinleşmesinde başlıca nedenler olduğu belirtildi.

Oxfam'ın 2016 yılı raporunda, dünya nüfusunun yarısının servetinin 8 kişinin elinde olduğu belirtilmişti. Kuruluş, bu yıl bu sayının 42 olduğunu ifade etti, geçen yılın sayısını ise 8'den 61'e revize etti. Revizyona gerekçe olarak elde edilen güncel verilerle yapılan yeni hesaplamalar gösterildi.

10 DOLAR MİLYARDERİNDEN 9'U ERKEK

Dünyada toplam dolar milyarderi sayısının 2 bin 43 olduğunu ifade eden Oxfam, her 10 milyarderden 9'unun erkek olduğunu vurguladı ve kadın-erkek gelir adaletsizliğine de dikkat çekti.