ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Orçun Masatçı: Ödülümü Ankara ve Suruç'ta katledilenler için alıyorum

"Tüm Zamanlar Tiyatro Hareketi" ödülüne layık görülen Yenikapı Tiyatrosu sanatçılarından Masatçı, ödülünü Ankara ve Suruç katliamları başta olmak üzere hayatını kaybedenler ve KHK ile kapatılan Yenikapı Tiyatrosu için aldığını kaydetti.

Etkin Haber Ajansı / 15 Ocak 2018 Pazartesi, 21:01

İSTANBUL- Tiyatro Gazetesi tarafından düzenlenen 4. Anadolu Tiyatro Ödülleri'nin bu yılki 'Tüm Zamanlar Tiyatro Hareketi' ödülü Orçun Masatçı'nın oldu. Grand Pera Emek Sahnesi'nde düzenlenen ödül töreni tango dans gösterimiyle başladı. Gecenin sunuculuğunu ise İlknur Eymen ve Erdoğan Eymen üstlendi.

Yapılan selamlama konuşmasında Tiyotro Gazetesi'nin on yıldır sürdürdüğü yayın hayatında bir ilke imza atarak Andolu Tiyatro Ödülleri adıyla bu ödül töreninin organizatörlüğünü üstlendiği kaydedildi. Konuşmada, "Anadolu Tiyatro Ödülleri kapsamında, yıl boyunca gerçekleşen tüm tiyatro hareketleri seçici kurulu tarafından değerlendiriliyor ve seçilen 'en etkili' tiyatro hareketlerini ve eserlerini ödüllendiriyor" denildi.

Tiyatro Gazetesi'nin ve Anadolu Tiyatro Ödülleri'ni anlatan kısa bir sinevizyon gösteriminin ardından gecenin açılış konuşmasını yapmak üzere Tiyatro Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nazif Uslu söz aldı. Tiyatronun ülkenin her yerinde görünmeyen yüzünü ve tiyatroya emek verenlerin emeğini göstermek üzere Tiyatro Gazetesi'nin kurulduğunu aktaran Uslu, "'Nerede bir tiyatro varsa Tiyatro Gazetesi oradadır' şiarımızla yayın hayatımıza devam ediyoruz" dedi.

Uslu'nun konuşması biterken, tiyatroya büyük emek harcayan ve yaşamını yitiren tiyatro sanatçılarını fotoğrafları ve isimlerinden oluşan "Işıklar içinde uyuyun" isimli slayt gösterimi gerçekleşti. Tiyatro ustalarının ekranda görünen yüzleri salonu alkışa boğdu.

MASATÇI: BU ÖDÜLÜ KATLEDİLENLER ADINA ALIYORUM

Ödülünü Tiyatro Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nazif Uslu'dan alan Yenikapı Tiyatrosu emekçilerinden Orçun Masatçı, kısa bir konuşma yaptı. Çok zor şartlar altında yaşadıklarını ve zor zamanlardan geçildiğini kaydeden Masatçı, "Bu zor zamanlarda onun seyirci koltuğunu benim tiyatroyu paylaştığım, Halkın Takımı Futbol Taraftar Topluluğu'ndan Ata Önder Atalay vardı. Ankara katliamında hayatını kaybetti. Bu ödülü başta Atalay olmak üzere; Ankara'da, Suruç'ta, bombalı eylemlerde hayatını kaybedenler adına alıyorum" dedi. Masatçı, kendisine layık görülen ödülü ihraç edilen akademisyenler, KHK ile kapatılan Yenikapı Tiyatrosu için aldığını kaydetti.

Masatçı'nın ödülünü aldığı sıralarda ise salonda bulunan Çarşı Grubu'nun "Beşiktaş'ın çocuğu Orçun Masatçı" sloganları salonda yükseldi.

ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULUYOR

Çok sayıda sanatçının katıldığı gecede, "Anadolu Ödülü"ne, İstanbul Şehir Tiyatrosu Sanatçılarından Bennu Yıldırımlar layık görülürken, "Yılın Tiyatro Adamı Ödülü" Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt'a verildi. Prof. Dr. Özdemir Nutku'ya "Tüm Zamanlar Tiyatro Adamı Ödülü" Orçun Masatcı'ya "Tüm Zamanlar Tiyatro Hareketi Ödülü" Nedim Saban'a Tüm Zamanlar Emek Ödülü verildi. Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay'a "Sanata Evet" Ödülünü usta aktör Tamer Levent takdim edildi. Yılın en iyi Projesi ödülü ise 'Sızı' adlı oyunla İstanbul Şehir Tiyatrolarına verilmesi kararlaştırıldı.

Yılın en iyi Prodüksiyonu ödülü "Romeo ve Juliet" oyunuyla İstanbul Devlet Tiyatroları'na takdim edildi. Yılın en iyi Erkek Oyuncu Ödülünü Mert Turak "Karıncalar Adlı" Oyunuyla alırken. Yılın En İyi Kadın Oyuncu Ödülüne Antalya Şehir Tiyatrolarından Hasibe Aygül Özgür layık görüldü.

Törende ayrıca farklı bir çok dalda verilen ödüller sahiplerine takdim edildi.