ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Kemalbay: Mahkemelerin bağımsız olmadığını bir kez daha gördük

HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, Demirtaş'ın duruşması sonrasında yaptığı açıklamada, mahkeme heyetinin duraksamasına dikkat çekti. Kemalbay, "AYM özgür değil. Yargıçlar, yargı sistemi bağımsız ve tarafsız bir şekilde hüküm kuramıyor. Hakimin bu sorunun cevabını verebiliyor olmasına rağmen, duruşma salonunda önce duraksama oldu, düşünüldü" diye konuştu.

Etkin Haber Ajansı / 12 Ocak 2018 Cuma, 16:29

İSTANBUL - HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, tutuklu HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın duruşması sonrasında adliye çıkışında açıklama yaptı. Kemalbay, duruşmada yargının bağımsız ve tarafsız hüküm kuramadıklarına tanık olduklarını söyledi.

Demirtaş'ın selamlarını ileten Kemalbay, "1 yıl dört aydır Eş Başkanımız Selahattin Demirtaş'ın ilk kez bir mahkeme salonunda, hakim karşısında yüz yüze geldiği bir anı yaşadık. Burada hepimiz heyecanlık. 1 yıl 4 aydır ilk kez görebildik. Morali ve sağlığı güçlü ve yerinde. Herkesi selamladığını söyledi, bütün halkımıza sevgi ve selamlarını iletti. Bu adaletsizlik sarayında duruşma sürerken, değerli halkımızın sloganları, alkışları, zılgıtları salondan duyuluyordu. Selahattin Başkan halkımıza yürekten sevgi ve selamlarını gönderdi" dedi.

20 Mayıs 2016 yılında hukuksuz bir şekilde dokunulmazlıkların kaldırıldığını hatırlatan Kemalbay "Bir siyasi iktidarın, kendi rakiplerini elimine etmek için hayatın olağan akışına ters bir şekilde saray istediği için yapılmış uyduruk bir düzenlemeyle dokunulmazlık kaldırılmıştı. Demirtaş buna parmak bastı. Öncelikle dokunulmazlık meselesinin anayasaya aykırılığının incelemesini ve ara karar vermesini talep etti" diye konuştu.

'BİR KEZ DAHA GÖRDÜK, YARGI BAĞIMSIZ HÜKÜM KURAMIYOR'

Şahin Alpay ve Mehmet Altan kararını anımsatan Kemalbay, "AYM özgür değil. Yargıçlar, yargı sistemi bağımsız ve tarafsız bir şekilde hüküm kuramıyor. Burada karşı karşıya geldik. Hakimin bu sorunun cevabını verebiliyor olmasına rağmen, duruşma salonunda önce duraksama oldu, düşünüldü. Bu aslında Türkiye hukuk sisteminin çöktüğünü, hakimlerin bağımsız bir şekilde karar veremeyeceğinin örneği oldu. Şimdi aslında bugün burada dokunulmazlıkların kaldırılmasının AYM'ye gönderiliyor olması gerekydi. Hakimin bunu yapmaması, siyasetin yargıya ne kadar şiddetle müdahale ettiğinin göstergesi olmuştur" tepkisi gösterdi.

'HİÇBİR GÜÇ HALKIN İRADESİ ÖNÜNDE DURAMAZ'

Kemalbay konuşmasını şöyle tamamladı:

"Biz Eşbaşkanımızı görme, kucaklaşma, selamlaşma şansını yakaladık. Halkımız eşgenel başkanımızı yalnız bırakmadılar. Buradan özlemlerini, sevgilerini iletmiş oldular, iktidara protestolarını iletmiş oldular. HDP olarak halklarımıza yürekten teşekkür ediyoruz. Herkesin Selahattin Demirtaş'a, Figen Yüksekdağ'a, milletvekillerimize, eş belediye başkanlarımıza, partililerimize sahip çıktıkları için teşekkür ediyoruz.

Bir sonraki duruşmada da daha güçlü bir şekilde Selahattin Demirtaş başkanımızın yanında olacağız. Milletvekillerimizin, eş genel başkanlarımızın yanında olacağız. Bu siyasi bir müdahaledir. Bu aslında siyaseten kazanamadıklarını, yenemediklerini, siyaseten kazanamadıklarını yargı yoluyla, kolluk güçleriyle bastırma çabasıdır. Fakat hiçbir güç halkın iradesi önünde duramaz. Özgürlük ve barış mücadelemiz mutlaka kazanacak. Mutlaka bu topraklara, bu coğrafyaya başta Demirtaş olmak üzere barış ve özgürlüğü getirecek."