ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

HDP Kadın Meclisi: Leyla Zana irademizdir

HDP Kadın Meclisi, Leyla Zana'nın vekilliğinin düşürülmesini, "24 yıl sonra vekilliği düşürülen Leyla Zana; ülkemiz için, halklar ve kadınlar için mücadelede ısrarın ifadesi olmuştur" sözleriyle değerlendirdi.

Etkin Haber Ajansı / 12 Ocak 2018 Cuma, 17:03

ANKARA - HDP Kadın Meclisi, Leyla Zana'nın milletvekilliği yeminini yapmadığı var sayılarak vekilliğinin düşürülmesine ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, Zana'nın 6 Kasım 1991 tarihindeki 'Min ev sond ji bo gelê kurd û gelê tirk xwend' sözleri hatırlatıldı, "Kürtçeyi, Kürt kadınları görmezden gelmek artık mümkün değildi. Üstelik Leyla Zana'nın vekilliği; o dönemde, aynı zamanda 'siyaset yapma/Meclis'te bulunma hakkı, formal eğitim almış/mesleki kariyerli ve sınıfsal açıdan ayrıcalıklı olanlara aittir' diyen Meclis yapısına da itirazdı. Bu itiraz susturulmaya çalışıldı, Zana ve diğer DEP'liler polis araçlarıyla Meclis'ten alındı; ancak cezaevlerine, yargılamalara, baskılara rağmen ne Leyla Zana ne de direnen kadınlar itaat etti" denildi.

HDP Kadın Meclisi açıklamasına şöyle devam etti:

"İktidar, bu tarihten ders çıkarmamakta ısrar edebilir ancak tarih her zaman direnenleri anlatmakta ısrar etmiştir. 24 yıl sonra vekilliği düşürülen Leyla Zana; ülkemiz için, halklar ve kadınlar için mücadelede ısrarın ifadesi olmuştur. Yolsuzluğa, inkarcılığa, kadın düşmanlığına, kirli savaş politikalarına batmış iktidar, direnen ve itiraz eden kadınlar karşısında yaşadığı panikle, kadın mücadelesinin inadını ve kararlılığını, tarihini ve cesaretini kavramakta güçlük çekiyor olabilir.

Ancak biz bugün HDP'li kadınlar olarak bize yol ve yoldaş olan kadınların devasa emeğinin, kadın dayanışması ve kadın mücadelesinin bilinciyle söylüyoruz: Leyla Zana, barışın,halkların birlikte yaşam iradesinin, kadınların ve eşitlik mücadelesinin emekçisidir. Saray'ın talimatıyla faşist rejimin verdiği bu karar yok hükmündedir. Zana'nın vekilliğini halk vermiştir ve sadece halk alabilir. Nasıl ki bugünümüzün direnişi dünümüzden farklı değilse, yarın da, erkek egemenliğinden beslenen tekçiliğin yüzüne gerçekleri cesaretle haykıran kadınlar olacaktır."