ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

'Elçi cinayetinin faili meçhul kalmasına izin vermeyeceğiz'

Öldürülen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi'nin faillerini bulunmamasına tepki gösteren avukatlar, ömrünü hukuksuzlukla, cezasızlıkla mücadeleye adamış Elçi'nin dosyasının faili meçhul kalmasına izin vermeyeceklerini vurguladı.

Etkin Haber Ajansı / 12 Ocak 2018 Cuma, 15:20

DİYARBAKIR - Diyarbakır Barosu yöneticileri ve üyesi avukatlar, 28 Kasım 2015'te Sur'da Dört Ayaklı Minare önünde öldürülen başkanları Tahir Elçi'nin faillerinin bulunmaması, soruşturma dosyasının hızlı ve etkili yürütülmemesini Diyarbakır Adliyesi önünde bir kez daha protesto etti. 109'uncu haftasına ulaşan eyleme, çok sayıda avukat cüppeleri ile katıldı.

Üzerinde Elçi'nin fotoğrafının bulunduğu Kürtçe ve Türkçe yazılı "Seni unutmayacağız" yazılı pankartın açıldığı eylemde, açıklamayı Baro Genel Sekreteri Mahsum Batı yaptı.

Elçi'nin, Sur'da öldürülmesi üzerinden 2 yıl geçmesine rağmen onu katleden katiller ve bu cinayetin arkasındaki karanlık güçlerin hala ortaya çıkarılmadığına dikkat çeken Batı, "Biz Diyarbakır Barosu olarak yine buradan yetkililere sesleniyoruz. Tahir Elçi'nin faillerini açığa çıkarıp yargıya teslim etmelerini bekliyoruz. Bu failler bulunup yargıya teslim edilinceye kadar Diyarbakır Barosu, Tahir Elçi'nin arkadaşları ve dostları olarak Diyarbakır Adliyesi önünde bu protestoyu yapmaya devam edecektir. Ömrünü hukuksuzlukla, cezasızlıkla mücadeleye adamış Tahir Elçi'nin dosyasının faili meçhul kalmasına Diyarbakır Barosu ve Tahir Elçi'nin arkadaşları olarak izin vermeyecektir. Bunu bir kez daha sizler aracılığıyla kamuoyuna duyuruyoruz" dedi.

Yapılan açıklama sonrası kısa süreli oturma eylemi yapan avukatlar, daha sonra bu haftaki, eylemlerini sonlandırdı.