ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Demirtaş: Rezil düzenlemeler, uyduruk soruşturmalar

Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, yargılandığı bir davanın ikinci duruşması için 464 gün sonra ilk hakim karşısına çıktı. Demirtaş,dokunulmazlık değişikliğinin iptalini istedi. Mahkeme duruşmayı 17 Mayıs'a erteledi. İradesine sahip çıkan halk ise, "Demirtaş onurumuzdur" sloganıyla adliyeyi inletti.

Etkin Haber Ajansı / 12 Ocak 2018 Cuma, 16:02

İSTANBUL - Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, İstanbul 38. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülecek duruşmaya katıldı.

Demirtaş'ın Edirne F Tipi Hapishanesi'nden yoğun güvenlik önlemiyle İstanbul'a getirildi. Tutuklandığı 4 Kasım 2016 tarihinden bu yana ilk kez bir duruşmaya katılan Demirtaş, 24 Aralık 2015 tarihinde Rusya ziyareti dönüşünde İstanbul Atatürk Havalimanı'nda gazetecilere yaptığı açıklamadaki ifadelerinden dolayı "Cumhurbaşkanı'na hakaret" iddiasıyla yargılanıyor.

Yüzlerce kişi saatler öncesinde Bakırköy Adliyesi önünde toplandı. Duruşmayı izlemeye gelenler polisin üst aramasından geçerken, tek tek kimlik kontrolleri de yapıldı. Ayrıca adliye binası önünde duruşma saatini bekleyenler, "Demirtaş onurumuzdur", "Siyasi tutsaklar onurumuzdur", "Faşizme karşı omuz omuza", "HDP umuttur umut dimdik ayakta", "Hak hukuk adalet HDP ile gelecek", "HDP halktır halk burada" sloganları atarken, duruşma salonuna sınırlı sayıda kişi alındı.

Duruşmaya Demirtaş'ı ailesi, milletvekilleri, çok sayıda siyasi parti başkan ve yöneticisi katıldı. Duruşma salonunun bulunduğu koridor kapatılırken, salona girişte adeta izdiham yaşandı.

JANDARMA ETTEN DUVAR ÖRDÜ

Demirtaş, salona yoğun jandarma ablukası altında, katılımcıları selamlayarak girdi. Sağlığının ve moralinin oldukça iyi olduğu gözlenen Demirtaş, milletvekilleriyle selamlaştı. Jandarma etten duvar örerek, izleyicilerin görmesi engellendi.

Kimlik tespiti sırasında adresini "TBMM Ankara" olarak veren Demirtaş, "mesleğiniz" sorusuna ise "avukat ve milletvekili" dedi.

DEMİRTAŞ'TAN MAHKEMEYE DOKUNULMAZLIK UYARISI

Mahkeme heyeti başkanı, iddianamenin okunacağını belirtince, Demirtaş usule ilişkin itirazda bulundu. "Dokunulmazlık ile ilgili ciddi usulsüzlük iddialarımız var. Buna dair ara karar vermeniz gerekir" diyen Demirtaş, bu nedenle iddianamenin okunamayacağını söyledi.

Ardından Demirtaş, gelenlere, dışarıda bekleyenlere ve avukatlarına teşekkür ederek konuşmasına başladı. Demirtaş, "Duruşmada sanık sıfatıyla tutuksuz olarak yargılanıyor olmama rağmen maalesef ki tutuklu olarak getirildim. 14 aydır ilk defa hakim karşısına çıkıyorum" dedi. 20'den fazla dava dosyasında duruşma görüldüğünü, ancak ilk kez hakim karşısında savunma yaptığını söyledi. Demirtaş, "Hakkımda toplam 97 duruşma yapıldı. 20 civarında SEGBİS ile ifade alınması dayatıldı" dedi.

Adliye önünde bekleyen kitlenin ise "Selo Başkan" sloganları ise duruşma salonunda duyuldu. Sloganlar yer yer Demirtaş'ın sesini bastırdı.

'MİLLETVEKİLİNİN SAVUNMASININ YERİ MAHKEMELER DEĞİL MECLİS'TİR'

Konuşmasına devam eden Demirtaş, "Bir milletvekilinin yargılanması için önce dokunulmazlığın usulüne uygun kaldırılması gerekir" dedi. Demirtaş dokunulmazlıkların geçici olarak kaldırılmasını düzenleyen Anayasa değişikliğine ilişkin AYM'nin denetim görevini yapmadığını söyledi ve şöyle devam etti:

"Dokunulmazlık anayasa değişikliği ile kaldırılmaz. Hakkınızda Meclis kararı olmadan dokunulmazlık kaldırılmışsa, usule uyulmamış demektir. Dokunulmazlığın nasıl kaldırılacağı hususu iç tüzükte bize detaylı olarak verilmiştir. İç tüzük Anayasanın nasıl uygulanacağını gösterir. TBMM iç tüzüğü normlar hiyerarşisi açısından anayasaya denk bir metindir. O nedenle iç tüzüğe göre yapılmamış her işlem Anayasaya aykırıdır. İç tüzükte dokunulmazlık kaldırılması detaylı bir şekilde düzenlenmiştir. TBMM'de parlamenterler milletin iradesini temsil ederken, herhangi bir yargı tehdidi altında kalmasın, uyduruk soruşturmalarla meşgul edilmesi ve ciddiyeti olmayan fezlekeler TBMM'ye kadar gelip gündemi meşgul etmesin diye detaylı şekilde aşamalar anlatılmış. Dokunulmazlık 230 yıldır demokratik parlamenter sistemlerde milletin iradesini temsil eden milletvekillerin rahat çalışması için kurulmuş bir müessesedir. Milletvekili bile bundan kendiliğinden vazgeçemez. Yapılması gereken, her bir milletvekili için ayrı ayrı süreç işletilmeliydi."

Bu süreci detaylıca anlatan Demirtaş, "3-4 farklı denetim mekanizması ve savunma fırsatı sunulur milletvekiline" dedi. Milletvekili ne ile suçlanıyorsa kamuoyunun da bilgisi sahibi olması gerektiğini söyleyen Demirtaş, milletvekilinin savunmasının da mahkemelerde değil mecliste başlaması gerektiğini ifade etti.

'ARKADAŞLAR KENDİNİZE İYİ BAKIN'

Mahkeme heyeti, talebi değerlendirmek için avukatlardan detaylı yazılı beyan istedi, bunun için süre verdi. Avukatlar, yarım saat içinde talebin değerlendirilmesinde ısrar etti. Demirtaş, savunmaya hazır olduğunu belirtti, mahkeme ise "Detaylı incelemem lazım" yanıtı verdi. Demirtaş, "Ben savunma daha yapmadım" diyerek, sonraki duruşmada SEGBİS dayatılmamasını istedi. Avukatların talebin şimdi ele alınmasında ısrar etmesine rağmen mahkeme bir sonraki duruşma için 17 Mayıs'a gün verdi, duruşmayı sona erdirdi.

Zafer işaretiyle salondan çıkarılan Demirtaş, "Arkadaşlar kendinize iyi bakın" diye seslendi. Bu sırada adliye koridorunda "Direne direne kazanacağız" sloganları atıldı.