ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

'Cinsiyetçi ve homofobik söylemlerin akademide yeri yok'

Mardin Artuklu Üniversitesi'nde Emre Özyetiş'e nefret söyleminde bulunan ve tehdit eden Rektör Ağırakça'nın cezalandırılmasını isteyen Eğitim Sen 3 No'lu Şube LGBTİ+ Komisyonu, sürgün edilen Özyetiş'in okula geri dönmesini istedi.

Etkin Haber Ajansı / 12 Ocak 2018 Cuma, 18:27

İSTANBUL- Eğitim-Sen İstanbul 3 No'lu Şube LGBTİ+ Komisyonu, Mardin Artuklu Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Araştırma Görevlisi Emre Özyetiş'e nefret söyleminde bulunan ve tehdit eden Rektör Ahmet Ağırakça'yı protesto etti.

26 Aralık sabahı Özyetiş'i makamına çağıran Ağırakça, herhangi bir açıklama yapmadan "Kız mı olmak istiyorsun sen?", "Mardin'de olduğunun farkında değil misin?" diyerek nefret söyleminde bulunmuştu. Ardından Eğitim-Sen üyesi Özyetiş'i Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Müdürlüğü'ne sürgün etmişti.

'AĞIRAÇKA HAKETTİĞİ CEZAYI ALMALI'

Konuya ilişkin Mecidiyeköy'de bulunan Eğitim-Sen 3 No'lu Şube binasında basın toplantısı düzenleyen LGBTİ+ Komisyonu üyesi Ada Ümmühan Köse, Ağırakça'nın bu davranışlarının savcılık tarafından tarafsız ve ayrıntılı bir şekilde soruşturulmasını, Ağırakça'nın hakettiği cezayı almasını ve mobbing uygulamasının sonlandırılarak Özyetiş'in Mimarlık Fakültesi'ndeki görevine geri dönmesini istedi.

Köse, "Cinsiyetçi ve homofobik söylemlerin akademide yeri olmadığını da bir kez daha hatırlatıyor ve cinsel kimliği hedef alınan Emre Özyetiş'in yalnız olmadığını ve davanın takipçisi olacağımızı önemle belirtiyoruz" dedi.