ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Babasının çuvalla taşıdığı Muharrem'le ilgili soruşturma kapatıldı

Van'da yollar kar nedeniyle kapandığı için hastaneye götürülemeyen üç yaşındaki Muharrem Taş'ın ölümüyle ilgili soruşturma "ihmal yok" denilerek kapatıldı. Gerekçe olarak da meteorolojik koşullar gösterildi.

Etkin Haber Ajansı / 12 Ocak 2018 Cuma, 18:53

VAN- Babasının cansız bedenini sırtında çuvalla taşındığı görüntülerle hafızalara kazınan üç yaşındaki Muharrem Taş'ın ölümünde ihmal olmadığı iddia edildi.

Van Cumhuriyet Başsavcılığının, 112 Acil Komuta Merkezi, jandarma ve dönemin özel idare çalışanları hakkında, "taksirle ölüme neden olmak" ve "görevi kötüye kullanmak" suçlarından başlattığı soruşturma tamamlandı. Başsavcılık, kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi.

Kararda, Muharrem'in babası Abdulvahap Taş'ın ailesinin Van merkezde kaldığı, kendisinin ise kış aylarında mezradaki hayvanlara bakarak geçimini sağladığı belirtildi.

Taş'ın yardım için köy korucusunun dışında bir yetkiliyi aramadığı, cenaze için Van'da ikamet eden ağabeyi ve diğer akrabalarını haberdar ettiği belirtilirken buna karşılık çocuğunun vefatını haber vermesine rağmen yakınlarından başka kimsenin kendisini aramadığını, yolları açmayan ve sağlık yardımında bulunmayan tüm yetkililerden şikayetçi olduğu belirtildi.

EV ÇOCUK İÇİN UYGUN DEĞİL!

Baba Taş'ın, bu bölgede ulaşımın mayıs ayı sonuna kadar mümkün olmadığını bilmesine rağmen mezraya çıktığı kaydedilen gerekçede, "Çeli mezrasında kaldıkları evin, ağır kış şartlarının olduğu bir coğrafyada bir sene önce solunum yollarından rahatsızlık geçiren iki yaşındaki bir çocuk için uygun olmadığı göz önünde bulundurulmalıdır" ifadeleri yer aldı.

Yalınca Jandarma Karakolu'ndaki askerlerin, 112 Komuta Kontrol Merkezi görevlilerinin, özel idare yol ekiplerinde görevli personelin görevlerinde kusur ve ihmallerinin bulunmadığı, kamu zararına ya da kişi zararına sebebiyet vermedikleri iddia edilen raporda, baba Taş'ın yardım talebini zamanında yapmadığı, gerekli yardımın ağır meteorolojik koşullar, teknik şartlar ve öncelikle zaman kaynaklı fiili imkansızlık nedeniyle karşılanamadığı belirtildi.

Kararda, kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi.