ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

ATK kemikleri kabul etti: DNA için aileler başvurmalı

Garzan Mezarlığı'ndan çıkartılan cenazeler için İstanbul ATK yetkilileriyle görüşen HDP'li vekil Mizgin Irgat, ATK'nin kemiklerin kendilerinde olduğunu ve kimliklendirme çalışması yaptıklarını söylediğini, bunun için de alilerin DNA için bulunduğu illerdeki savcılıklara başvurması gerektiğini dile getirdi.

Etkin Haber Ajansı / 12 Ocak 2018 Cuma, 15:28

İSTANBUL - Bitlis'in Yukarı Ölek (Oleka Jor) köyünde bulunan Garzan Mezarlığı'ndan çıkartılan 267 cenazenin İstanbul ATK'da olduğunun öğrenilmesi ardından ÖHP İstanbul Eşsözcüsü Serhat Çakmak ve HDP milletvekilleri Ayşe Acar Başaran ve Mizgin Irgat, ailelerle birlikte İstanbul ATK bilgi aldı.

Mezopotamya Ajansı'nın aktardığına göre aileler ve KHK ile kapatılan YAKAYDER üyeleri ATK önünde beklerken, HDP'li vekiller ve Çakmak, ATK yetkilileriyle görüşme gerçekleştirdi.

'MUAMMA BİR SÜREÇ SÖZ KONUSU'

Yapılan görüşmenin ardından açıklama yapan HDP Bitlis Milletvekili Mizgin Irgat, ATK'nin kendilerine, Bitlis Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan gönderilen kemiklerle ilgili kimliklendirme çalışmasının yapılacağına dair açıklamada bulunduğunu belirterek, "Cenazelerin ailelere ne zaman teslim edileceği ve nasıl bir yöntem izleneceği noktasında da Bitlis Cumhuriyet Başsavcılığı ile yapılan irtibat sonrası karar verileceği, bu konuda kendilerinin sadece kimliklendirme çalışmasını yapacaklarını dile getirdiler" dedi.

Cenazeler hakkında karar merciinin Bitlis Cumhuriyet Başsavcılığı olduğuna dair kendilerine bilgi verildiğini aktaran Irgat, "Oysa Bitlis Cumhuriyet Başsavcılığı da söz konusu dosya hakkında gizlilik kararı vermiş durumda. Yani bu konuda ne avukatlara, ne ailelere, ne de kamuoyuna bir açıklama yapılmamakta ve dosyaya da ulaşılmamakta. Dolayısıyla şu an muamma ve gerçekten ne olacağı belli olmayan bir süreç söz konusu. Oysa burada ailelerin gelip kendi cenazelerini bulma, onlara böylesi bir külfeti yükleme, gerçekten hukuk devletiyle bağdaşır bir durum değildir" diye konuştu.

'AİLELERİMİZ MAĞDUR'

"Bu şekilde cenazeleri çıkartıp ATK'ye göndermektense var olan mezarlık eğer meraysa ki Anadolu'nun kırsal kesimlerinde hepsi böyledir, uygun hale getirilir. Ve devlet olarak söz konusu mezarlıklarla ilgili yasal prosedür neyse bu tamamlanıp yerine getirilir" diyen Irgat, şöyle devam etti: "Şu an ailelerimiz mağdur, nereye başvuracaklarını bilememektedir. Bir an önce bu işlemlerin tamamlanması ve cenazelerin en kısa sürede ailelere ulaştırılması lazım. Bu konuda Bitlis Cumhuriyet Başsavcılığı ile de gerekli görüşmeleri yapacağız."

Ailelerin ATK'ye giderek DNA eşleşmesi için veri vermeleri gerektiğini aktaran Irgat, İstanbul dışında olan ailelerin ise bulundukları yerin cumhuriyet başsavcılıklarına başvurarak veri vermelerini ve bu verilerle birlikte ATK'nin durumu değerlendireceğine dair kendilerine bilgi verdiğini söyledi.

'AİLELER HDP VE İHD'YE BAŞVURSUNLAR'

HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran ise, ailelerin Bitlis Cumhuriyet Başsavcılığı başta olmak üzere bulundukları illerin başsavcılıklarına kan örneklerini vermeleri gerektiğini belirterek, "Bunu gerçekleştiremedikleri durumunda da cenazelerinin kimliklerinin tespiti için en kısa sürede HDP'ye ve İnsan Hakları Derneği'ne (İHD) başvurarak, bizlere yardımcı olmalarını bekliyoruz" dedi.