ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Ağır Ceza AYM'yi takmadı: Alpay ve Altan'ın tutukluğuna devam

AYM'nin hak ihlali kararı verdiği Şahin Alpay ve Mehmet Altan hakkında İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tutukluluğunun devamına karar verdi. En üst mahkeme olan Anayasa Mahkemesi'nin ihlal kararını Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ 'sınırı aşmak' olarak değerlendirdi.

Etkin Haber Ajansı / 12 Ocak 2018 Cuma, 09:09

İSTANBUL - Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) hakkında hak ihlali kararı verdiği Şahin Alpay'ı tutuklu yargılayan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi ve Mehmet Altan'ın yargılandığı 26. Ağır Ceza Mahkemesi, AYM'nin gerekçeli kararının Resmi Gazete'de yayımlanmadığı gerekçesiyle tutukluluğun devamına kararı verdi.

Anayasa Mahkemesi (AYM) Genel Kurulu, Gülen Cemaati üyeliğinden hukuksuz şekilde tutuklu olduklarını savunan gazeteciler Mehmet Altan ve Şahin Alpay'ın, "kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı" ve "ifade ve basın özgürlüklerinin" ihlal edildiğine 6'ya karşı 11 oyla karar verdi. AYM, Altan'a ayrıca 20 bin lira manevi tazminat ödenmesine de karar verdi. AYM, 9 ay tutukluluktan sonra tahliye edilen gazeteci Turhan Günay'ın ise "kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının" ihlal edildiğine karar verdi. Eski AYM üyesi Alparslan Altan'ın cemaat üyeliğinden tutukluluğuna ilişkin bireysel başvurusunu ise "açıkça dayanaksız" gerekçesiyle oybirliği ile reddetti.

YEREL MAHKEMELER AYM'Yİ TAKMADI

Alpay'ın yargılandığı davaya bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Anayasa'nın 153. maddesinde Anayasa Mahkemesi tarafından verilen iptal kararlarının gerekçeli olarak Resmi Gazete'de yayınlanmasından itibaren hüküm ve sonuç doğuracağı hükmünün düzenlendiğini belirtti. Mahkeme, Alpay'a ilişkin gerekçeli kararın tebliğ edilmediğini belirterek, AYM'nin de tedbir mahiyetinde bir karar vermediğini ifade etti.

Heyet, Alpay'a atılı suçun vasıf ve mahiyeti, mevcut delil durumu, istenen cezanın üst sınırı ve delillerin toplanmamış olması gibi gerekçelerle tutukluluğun devamına oy çokluğu ile hükmetti. Bu karar Alpay'ın avukatlarına tebliğ edildiği sırada gerekçeli karar AYM'nin internet sitesinde yayımlanmıştı.

Üye hakim Kadir Karakoç, Alpay'ın tutukluluğunun devamına muhalif kaldı. Hakim Karakoç, muhalefet şerhinde kısa kararın kesin ve mahkemeyi bağlayıcı nitelikte olduğunu kaydetti.

HÜKÜMET SÖZCÜSÜ BOZDAĞ: AYM SINIRINI AŞTI

Anayasa Mahkemesi'nin kararına rağmen Ağır Ceza Mahkemeleri'nin Mehmet Altan ve Şahin Alpay'ın tahliyesini reddetmesini ardından başlayan krize Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ da dahil oldu.

Anayasa Mahkemesi'ni 'sınırı aşmak'la suçlayan Bozdağ, Twitter'dan paylaştığı mesajda "Alpay ve Altan kararıyla (yayınlanan mahkeme açıklamasına göre) Anayasa Mahkemesi, anayasa ve yasaların çizdiği sınırı aşmış, kendini ilk derece mahkemesi yerine koyarak vaka ve delil değerlendirmesi yapmış, suçun oluşumunu ve delil durumunu değerlendirmiştir" dedi.