ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Açlık grevi 310. gününde

'Derhal devlet olma sorumluluğunuzu yerine getirin'

Kadıköy'de her cuma yapılan eylemde devlete, "Nuriye ve Semih'in yaşamından siz sorumlusunuz, artık yeter; cinayet işliyorsunuz, derhal devlet olma sorumluluğunuzu yerine getirin" çağrısı yapıldı.

Etkin Haber Ajansı / 12 Ocak 2018 Cuma, 19:46

İSTANBUL- Akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça'nın ihraç edilmelerine karşı başlattıkları açlık grevi direnişi bugün 310. gününde. Dayanışma eylemleri de devam ediyor.

Nuriye ve Semih İçin Dayanışma'nın çağrısıyla Kadıköy'de bulunan Süreyya Operası önünde bir kez daha OHAL İnceleme Komisyonu'na çağrı yapılarak, Nuriye ve Semih'in dosyasına ilişkin kararın derhal açıklanması istendi. "Açlık grevi 310. gününde, işimizi geri istiyoruz" yazılı pankart ile Nuriye ve Semih'in fotoğraflarının taşındığı eylemde basın metnini Ezgi Ertürk okudu. Nuriye ve Semih'in 21 avukatlarının hukuksuz şekilde 114 gündür tutuklu olduğunu hatırlatan Ertürk, Esra Özakça'nın açlık grevinin 235, Mehmet Güvel'in 196, Feridun Osmanağaoğlu'nun ise 154. gününde olduğunu hatırlattı. Ertürk, OHAL İnceleme Komisyonu'na seslenerek, amaçlarının Nuriye ve Semih'i öldürmek mi olduğunu sordu.

'ARTIK YETER CİNAYET İŞLİYORSUNUZ'

"Ne açlığa alışacağız ne de Nuriye ve Semih'i size öldürteceğiz" diyen Ertürk, şöyle devam etti: "Nuriye ve Semih'in sağlıklarında görülebilecek herhangi bir olumsuzluktan siyasi iktidar sorumludur. Biz Nuriye ve Semih'in işe iadesi ile ilgili somut bir karar verildiğini ve komisyonun bu kararı siyasi müdahale ekseninde açıklamadığını biliyoruz. Alınmış bir kararın açıklanmaması siyasi iktidasrın OHAL ve KHK'lerin ipini pazara çıkaran Nuriye ve Semih'ten intikam alma biçimi olduğunu da anlıyoruz. Devlet bir intikam alma örgütü değildir. Derhal Nuriye ve Semih'in işe iade kararını açıklayın, bu ülkenin emekçilerinin çalışma ve yaşam hakları siyasal çekişmelerinizin malzemesi olamaz. Nuriye ve Semih'in yaşamından siz sorumlusunuz, artık yeter; cinayet işliyorsunuz, derhal devlet olma sorumluluğunuzu yerine getirin!"

Eylem, "Nuriye Semih işe geri alınsın", "Açlık grevi 310. gününde", "Devrimci avukatlar onurumuzdur" sloganlarıyla sona erdi.

SOSYAL MEDYA EYLEMİ YAPILACAK

Öte yandan Nuriye ve Semih İçin Dayanışma, 20.30'da iki direnişçinin durumuna dikkat çekmek ve OHAL İnceleme Komisyonu'na çağrı yapmak için sosyal medya eylemi yapacak. Nuriye ve Semih İçin Dayanışma, Twitter hesabından eylemi şöyle duyurdu: "İşini istemek, direnmek ve açlık grevi yapmak suç değildir. Kazanılmış haklar gasp edilmez! Devlet Nuriye ve Semih'ten "intikam" almak yerine taleplerini karşılamalı ve tüm direnen kamu emekçilerini işe iade etmelidir. Saat 20:30'da twitterdayız!"