ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Birleşik Metal-İş'den grev açıklaması

Birleşik Metal-İş Sendikası Başkanlar Kurulu, "Süreç grev aşamasına gelmiştir" açıklaması yaptı.

Etkin Haber Ajansı / 12 Ocak 2018 Cuma, 17:46

İSTANBUL- Birleşik Metal-İş Sendikası, MESS ile dün yaptıkları görüşmeden sonuç alamayınca topladığı Başkanlar Kurulu'nda grev kararı aldı. Grev tarihi, resmi arabulucu raporunun sendikaya ulaşmasının ardından belirlenecek.

DİSK'e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası Başkanlar Kurulu sonuç bildirgesinde, "Bu dönem grup toplu iş sözleşmelerinin ayırt edici özelliği, geçtiğimiz 3 yıl içinde metal işkolunda üretim, karlılık, istihdam artışlarının olağanüstü düzeylerde oluşudur. Özellikle otomotivde tarihsel üretim rekorları kırılmıştır. Bir tarafta yüksek oranlı karlar, devlet teşvikleri varken, öbür tarafta iş yoğunluğu ve temposu giderek artan, düşük ücretlerle çalışan, çalışırken ölen ve yaralanan metal işçileri var" denildi.

Bu karların, metal işçilerinin ağır koşullarda, fedakarca çalışması sayesinde gerçekleştiği belirtilen sonuç bildirgesinde, "Ancak, işverenler işçilerin sırtından kazandıklarının küçük bir bölümünü bile işçilere vermek istemiyorlar" denildi. MESS'in zam teklifinin yüzde 6,40 olduğu ve bu oranın ikramiye dahil 137 TL'ye denk geldiği hatırlatılan sonuç bildirgesinde, "Bu sefalet zammını kabul etmemizin mümkün olamayacağı açıktır" denildi.

3 YILLIK SÖZLEŞME PATRONLAR İÇİN KAR İŞÇİLER İÇİN KAYIP

MESS'in yine 3 yıllık sözleşme istediği, bunun da kabul edilmediği aktarılan sonuç bildirgesinde, "3 yıllık sözleşme işçiler için kayıp, patronlar için daha fazla kar demektir. Bizden hiç kimse 3 yıllık bir sözleşmeyi kabul etmemizi beklemesin" ifadeleri yer aldı.

Patronların OHAL'in nimetlerinden yararlanmaya çalıştığı da ifade edilen sonuç bildirgesinde, MESS'e geçen dönemki grev hatırlatıldı.

EYLEM PROGRAMI

TİS sürecinde başlayan mücadelenin bugünden itibaren yeni bir aşamaya sıçrayacağı kaydedilen sonuç bildirgesine göre, metal işçileri 16 Ocak Salı günü Çorlu'da, 17 Ocak'ta Mersin'de, 18 Ocak'ta Bilecik'te, 23 Ocak'ta Mudanya'da, 24 Ocak'ta Eskişehir'de sokaklara çıkacak.

19 Ocak Cuma günü ise Merkez Toplu Sözleşme Komisyonu toplanacak. 22 Ocak Pazartesi günü İstanbul'da yapılacak basın toplantısı ile Metal İşçisinin Gerçeği açıklanacak.

Ayrıca Gebze'de merkezi olarak tüm metal işçilerinin katıldığı miting yapılacak.

SÜREÇ GREV AŞAMASINA GELDİ

Sonuç bildirgesinde, grevle ilgisi ise şunlar belirtildi: "Süreç artık grev aşamasına gelmiştir. Sendikamız resmi arabulucu raporunun sendikamıza gelmesinin ardından en kısa sürede grev kararını alacak ve kararlılıkla da uygulayacaktır. Grev kararını alacağımız hafta, Genel Yönetim Kurulumuzun belirleyeceği gün ve saatlerde fabrikalarda üretimden gelen güç kullanılacaktır. Genişletilmiş Başkanlar Kurulumuz, ayrım gözetmeksizin bütün metal işçilerini birlikte mücadeleye çağırmaktadır. Tüm metal işçilerinin aynı gün grev kararı almasının, aynı gün greve çıkmasının ve olası yasaklara karşı da birlikte tutum almasının önemini bir kez daha vurgulamaktadır. Kazanmak için ortak mücadeleye her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulduğu dönemdeyiz."