ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Müslim: Saldırı olursa savaş Türkiye'ye sıçrar

TEV-DEM dış ilişkiler sorumlularından ve PYD'nin eski eş başkanı Salih Müslim, Efrîn'e saldırılması halinde savaşın Türkiye'ye sıçrayacağı uyarısında bulundu. Müslim, "Ulusal birliğini sağlayan Kürtler Ortadoğu'da önemli güç olur" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 12 Ocak 2018 Cuma, 19:29

HABER MERKEZİ- TEV-DEM dış ilişkiler sorumlularından ve PYD'nin eski eşbaşkanı Salih Müslim, İdlib'e dair değerlendirmelerde bulundu.

ANHA'nın sorularını yanıtlayan Müslim, Suriye'de yaşananları 3. dünya savaşı olarak tanımladı, "7 yıldır devam eden bu savaşın biraz soğuması gerekir. Belki yüzde yüz savaş bitmeyebilir ancak savaşın yoğunluğu düşecektir" dedi.

Savaşın İdlib'e kaydığını ve buranın yeni bir hesaplaşma olacağını söyleyen Müslim, hegemonik güçlerin Derazor ve civarındaki savaşı başka ülkelere ve yerlere kaydırabileceğini belirtirken, "Burası Pakistan, İran ve Yemen gibi yerler olabilir. Savaşı bu şekilde Suriye'den başka alanlara yönlendirebilirler. Eğer Türkiye bir oyuna kalkmazsa alanlarımız biraz daha sükûnete kavuşacak. İdlip eskiden beri dini örgütlerin ve yapılanmaların olduğu bir yerdi. Çok önceleri İhvan-i Müslim gibi örgütler orada bulunuyordu. Suriye'de olaylar başladığında en çok dini meseleler ön plana çıkarılmıştı. Hem bu durumundan dolayı hem de Türkiye'ye yakın olması nedeniyle şimdi böylesi bir durum yaşanıyor. Orayı Astana ile 'çatışmasızlık bölgesi' ilan ettiler. Şam ve Humus gibi yerlerde bulunan cihatçıların hepsini de oraya topladılar. Şimdi en büyük sorunların başından İdlib geliyor" dedi.

Türkiye'nin geçtiğimiz günlerde İran ve Rus yetkilileri çağırıp, Suriye'nin İdlib'e yönelik operasyonlarını durdurmasını istemesini ise Müslim, şöyle yorumladı: "Astana'da bazı alanlar için anlaştılar. İdlib'de bulunan tren hattı var. Orada Heyet Tahrir El-Şam olarak bilinen El Nusra var. Yapılan anlaşmaya göre Nusra ve diğer örgütlerin bu ve benzeri yerlerden çıkması gerekiyor. Oralara rejimin girmesi ile anlaşmaya varılmıştı. Fakat Suriye rejim güçleri ilerlemesine rağmen bu güçler bulundukları alanlardan çekilmedi. Türkiye'ye onları çekin çağrısı yapıldı. Astana'da vardıkları anlaşmanın hükümlerini yerine getirmesini istediler. Buna rağmen Türkiye'nin desteklediği Ehrar El-Şam rejim ile çatışıyor. Türkiye; Suriye'ye 'savaşmayın' diyemiyor da çünkü oralar Suriye toprakları ve kendi alanları için savaşıyorlar. Türkiye, ya o gruplar ile savaşacak ki, bu Türkiye'yi de bir savaşın içine çekecek. Ya da onlara verdiği desteği keserek, anlaştıkları gibi hareket edecek. Türkiye'ye 'sen yap, yapmazsan biz yaparız' diyorlar."

Türk devletinin Efrîn'e saldırı ihtimalini de değerlendiren Müslim, "Böyle bir saldırı gelişirse, savaşın Türkiye'nin içine sıçraması ve Türkiye'nin yıkılmaya başlaması anlamına gelir. Efrîn'e saldırmaları onlar açısından hiç iyi olmaz. Onlar da bunun farında, uluslararası güçlerin hiçbiri bu saldırıya göz yummaz. Öte taraftan Kobanê örneği var. Efrîn de hazırdır. Kürtler nerede olursa olsun kentlerine sahip çıkacaklardır. Efrîn'e saldırı bütün Kürtler saldırı demektir. Kobanê savaşı döneminde Kuzey Kürdistan'da gençler alanlara dökülmüş ve amansız bir direniş sergilemişti. Bu, Efrîn için daha da büyür. Kürt halkı bir bütünen ayaklanır. Topyekûn bir savaşa döner" diye konuştu.