ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Kuzey Suriye Jineoloji Konferansı başladı

Derik kentinde 1. Kuzey Suriye Jineoloji Konferansı gerçekleştiriliyor. "Jineoloji Toplum Gerçeğini Kadın Doğasıyla Aydınlatıyor" şiarıyla düzenlenen konferans, iki gün sürecek.

Etkin Haber Ajansı / 12 Ocak 2018 Cuma, 12:47

DERİK- Kuzey Suriye 1. Jineoloji Konferansı başladı. "Jineoloji Toplum Gerçeğini Kadın Doğasıyla Aydınlatıyor" şiarıyla başlayan konferans için Kuzey Suriye'nin bir çok kentinden 200 delege Derik'te buluştu.

Jineoloji araştırma merkezlerinde çalışan kadınların yanı sıra konferansa Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu Yürütme Meclisi Eşbaşkanı Foza Yusif, PYD, Kongre Star, Jinen ên Azad Sosyalist (JAS) ile siyasetçi, akademisyen ve aktivist kadınlar katılıyor. Konferansa Kürt, Arap, Süryani, Ermeni, Çeçen, Türkmen kadınların yanı sıra Almanya, İtalya, Fransa, İngiltere başta olmak üzere çeşitli ülkelerden kadınlar da katıldı.

Konferansın yapıldığı Çand û Huner salonuna, PKK Lideri Abdullah Öcalan ile PKK'nin kurucularından Sakine Cansız, Şilan Kobane, Andrea Wolf, Rosa Lüksemburg, Zeynep Kınacı'nın fotoğrafları ile "Demokratik modernite çağı, kadın devrimi ve uygarlığıdır", "Jin jiyan azadi", "Saralarla özgür iradeye doğru", "Özgürlük olmazsa etik ve estetik de olmaz", "Nalinlerle özsavunmamızı güçlendiriyoruz" yazılı pankartlar asıldı.

Saygı duruşunun ardından açılış konuşmasını yapan Kuzey Suriye Federasyonu Eşbaşkanı Foza Yusif, Kürtçe selamadan sonra, konuşmasına Arapça devam etti. Özgürlük isteyen, eşitlik ve adalet arayışı içinde olan kadınların bir araya gelmesinin öneminli olduğunu dile getiren Yusif, "Cinsiyetçilik, dincilik ve milliyetçilik nedeniyle her gün kadınlar katlediliyor. Savaşın da asıl zihniyeti budur. Erkek zihniyeti coğrafyamızı savaşlara sürüklüyor" dedi. 

Savaş ve kaostan çıkmak için yeni bir bakış açısına ihtiyaç olduğunu, bunun da jineoloji eksenli kadın bakışı olduğunu kaydeden Yusif, sözlerini şöyle sürdürdü: "Kadınların bakış açısıyla kadınları temsil eden yeni bir teoriye ihtiyaç var. Kadın bilimi jineoloji, Önder Apo'nun sunmuş olduğu en güçlü teorik çalışmalardandır" dedi.

Jineoloji'nin yeni bir bakış açısı, yeni bir düşünce biçimi olduğunu belirten Yusif, "Varolan sorunlar yeni bir çözüm gerektiriyor. Jineoloji bu sorunların çözümü olabilecek tek adrestir. Jineolojinin önünü daha azla açmalıyız. Bilimin özgürleştirilmesi gerektiğini savunuyoruz, bilimi iktidarın hizmetinden çıkartmalıyız" diye konuştu.

Kadınların bedellerle yeni bir yol açtığına işaret eden Yusif, "Bedellerle mücadele ile kazandıklarımızı kaybetmemek, boşa çıkmasını önlemek için kendi mücadelemizi daha örgütlü kılmalı, teorik ve pratik çalışmalarımızı güçlü kılmalıyız. Yeni bir soluk olan kadın bilimini geliştirmeli ve geleceğe taşırmalıyız" dedi.

Konferans, açılış konuşmasının ardından Ezidi Kadınları Özgürlük Hareketi (TAJE) adına gönderilen mesajın okunmasıyla devam etti.

Konferans, jineoloji akademilerinin çalışma raporlarının okunması, sinevizyon gösterimi ve Rojava'da devrim öncesi ve sonrası sosyolojik analiz çalışmasının okunup tartışılmasıyla devam edecek.