ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

İsveç'te kadınlar cinsel saldırılara karşı sokağa çıktı

İsveç'te kadınlar cinsel saldırı ve şiddete karşı sokağa çıktı.

Etkin Haber Ajansı / 12 Ocak 2018 Cuma, 19:42

HABER MERKEZİ- İsveç'te kadınlar, cinsel saldırı ve şiddete karşı sokaklara çıktı.

100 kadın kuruluşunun çatı örgütü İsveç Kadın ve Genç Kadınlar İçin Yardım Kuruluşları Federasyonu'nun (ROKS) çağrısıyla birçok kentte eş zamanlı olarak yapılan eylemlerde, mumlar yakıldı.

Göteborg'da Gustaf Adolf Meydanı'ndaki gösteride konuşan ROKS yöneticilerinden Anna-Lena Mellqvist, kadınların yüzde 56'sının cinsel taciz, yüzde 34'ünün de cinsel şiddete maruz bırakıldığını söyledi. Gustaf, 2016 yılında gerçekleşen 20 bin 300 cinsel suçtan sadece yüzde 12'sinin yargı tarafından karara bağlandığını kaydetti.

Mellqvist, polis ve mahkemelerin kadınlara yönelik cinsel taciz ve şiddete gereken ilgiyi göstermediklerini belirterek, cinsel suçların kapsamlı olarak soruşturulması için polis ve mahkemelere daha fazla kaynak aktarılması çağrısında bulundu.

ROKS Başkanı Zozan İnci ise #Metoo kampanyasına katılan kadınların cinsel tacize karşı başlattıkları mücadelenin umut verici olduğunu belirtti.