ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Fındıklı halkı Arılı Vadisi'ni HES'ten kurtardı

Fındıklı'daki Arılı Vadisi üzerinde yapılmak istenen HES projesi iptal edildi. Fındıklı halkının 11 yıldır sürdürdüğü mücadelenin kazanımla sonuçlanması horonlarla kutlandı.

Etkin Haber Ajansı / 11 Ocak 2018 Perşembe, 14:24

RİZE - Rize'nın Fındıklı ilçesi Yaylacılar köyü sınırlarındaki Arılı Vadisi yapılması planlanan Çatak HES projesi iptal edildi.

Proje ilk olarak 18 Şubat 2010 tarihinde Trabzon Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından 1. ve 3. doğal sit alanı ilan edilerek iptal edilmişti. HES şirketi, Rize İdari Mahkemesi'ne SİT alanından çıkarılması talebiyle yeni bir dava açmıştı.

Mahkeme, Arılı Vadisi'nde bilirkişi keşfinin ardından hazırlanan rapor ve SİT alanından çıkarılmasına karşı yapılan itirazlar sonrasında Zeki Enerji'nin talebini reddetti.

Mahkemenin kararının ardından Fındıklı halkı meydanda toplanarak kazanımı kutladı. Yaşam alanları savunucuları tulum eşliğinde horon tepti.

HER TÜRLÜ BEDELİ GÖZE ALARAK MÜCADELEMİZ SÜRECEK

Kazanımla ilgili açıklama yapan Fındıklı Derelerini Koruma Platformu sözcüsü Hüseyin Acar, "Bölgemiz uluslararası çevre kuruluşları tarafından biyolojik çeşitliliğin en zengin ve aynı zamanda yok olma tehlike altındaki 34 biyoçeşitlilik sıcak noktasından biri olarak tanımlanmaktadır. Arılı Vadisi'nin bitki örtüsü ve doğal yapısı gereği doğal yaşamın bir parçası olarak buradaki canlıların varlıklarını sürdürebilmesi açısından vazgeçilmez bir bölgedir. Bu doğal güzelliklerimizin yok edilmemesi ve yaşam alanlarımıza sahip çıkma mücadelemiz 11 yıdır kesintisiz devam etmekte ve her türlü bedelleri göze alarak da devam edecektir. Bu güne kadar bir çok HES projesine geçit vermeyen Fındıklı halkları bundan sonrada izin vermeyecektir. Dereler özgürdür özgür akacak" dedi.

Konuşmanın ardından Fındıklı halkı horonlarla eylemi sona erdirdi.