ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

'Yaşamak İstiyoruz' eyleminde Diyanet protesto edildi

"Yaşamak İstiyoruz" eyleminin 23.'sü için Kadıköy'de bir araya gelen SKM üyeleri, Diyanet'in kadın ve çocuk düşmanı politikalarını protesto etti. SKM'liler, ayrıca Emani ve Nurcan Arslan davalarının takipçisi olduklarını belirterek, kadın dayanışmasının yükseltilmesini istedi.

Etkin Haber Ajansı / 11 Ocak 2018 Perşembe, 20:16

HABER MERKEZİ - Sosyalist Kadın Meclisleri, her ayın 11'inde kadın cinayetlerine karşı yaptığı "Yaşamak İstiyoruz" eylemlerine devam etti.

İstanbul'da eylemlerin 23.'sü için Kadıköy Kalkedon Meydanı'nda bir araya gelen SKM üyeleri, "Erkek adalet değil gerçek adalet", "Kadın cinayetleri politiktir", "Katledilen kadınlar isyanımızdır", "Diyanet elini çocuklardan çek", "Diyanet elini kadınlardan çek", "Yaşasın kadın dayanışmamız" sloganlarını attı.

SKM adına açıklama yapan Zeynep Güler Gerçek, 23 aydır her ayın 11'inde burada buluşarak kadınların yaşam hakkını savunduklarını söyledi. Devletin şiddet gören kadını değil şiddet uygulayan erkeği koruduğunu belirten Gerçek, 2017 yılında 409 kadının katledildiğini, binlerce kadının fiziki ve cinsel saldırıya uğradığını kaydetti. Gerçek, "Devlet ise tüm bunları engellemek yerine boşanmalara engel olmak için yeni uygulamalar yürürlüğe soktu" dedi.

HİÇBİR KADIN YALNIZ DEĞİLDİR

Devlet görevlileri ve din adamlarının yaptığı açıklamalarla kadına yönelik saldırılar ve ayrımcılığın meşrulaştırıldığını ifade eden Gerçek, Diyanet'in 9 yaşındaki kız çocuklarının evlenebileceği yönündeki fetvayı hatırlattı. Bu fetva ile yeni bir yasanın toplumsal alanda önünün açıldığını belirten Gerçek, "AKP iktidarı ve ona bağlı kurumları kadın düşmanlığı yapmaya devam ettikçe biz kadınlar da direnmeye ve dayanışmayı yükseltmeye devam edeceğiz. Kadına her türlü şiddeti hakkı gören erkek egemen zihniyet şunu çok iyi bilmeli ki hiçbir kadın yalnız değildir" dedi.

Hamileyken 2 erkek tarafından tecavüze uğrayıp bebeği ile birlikte katledilen Emani Al Rahmun'un davasının 15 Ocak'ta, 11 kurşunla katledilen Nurcan Arslan'ın davasının da 24 Ocak'ta görüleceğini hatırlatan Gerçek, her iki davanın da takipçisi olduklarını söyledi. Gerçek, kadın dayanışmasını yükseltmeye çağırdı. Gerçek, konuşmasını "Şiddetinize ve baskılarınıza karşı susmuyoruz, korkmuyoruz ve itaat etmiyoruz" diye tamamladı.

Açıklamaya, çevredekiler alkışlarla destek verdi.

ANKARA'DA KADINLAR 'DİRENİŞ AĞACI' YAPTI

Ankara'da ise her ayın 11'inde "Yaşamak İstiyoruz" talebiyle sokağa çıkan kadınlar, Mamak'ta bulunan Muhtarlık Parkında "direniş ağacı" yaptı.

Parktaki bir ağaca 2017'de direnişleriyle ön plana çıkan ve özsavunmasını kullanan kadınların fotoğraflarını asan kadınlar, 2018'in direniş yılı olacağını söyledi.

'RENKLERİMİZİ TEK TİPLEŞTİREMEYECEKSİNİZ'

İzmir'de de SKM üyeleri Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde açıklama yaptı. "Yaşamak istiyoruz" pankartı açan sosyalist kadınlar eylemlerini tek tip elbise dayatmasına karşı direnen ve Diyanet'in fetvalarına karşı sokaklara çıkan kadınlara adadı.

"Renklerimizi tep tipleştiremeyeceksiniz" diyen SKM, "Kadınlar tek tipe geçit vermeyecek", "Devrimci kadınlar yalnız değildir", "Kadın cinayetleri politiktir" sloganları attı.