ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Şerife Oruç tahliye edilmedi

Batman'da haber takibine gittiği esnada gözaltına alınan gazeteci Şerife Oruç ile 2 kişinin tutuklu yargılandığı davanın 3. duruşmasında tahliye çıkmadı.

Etkin Haber Ajansı / 11 Ocak 2018 Perşembe, 18:06

BATMAN - OHAL kararnasi ile kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri Şerife Oruç ile Emrullah Oruç ve Muzaffer Tunç'un "örgüt üyesi olmak" iddiasıyla tutuklu yargılandığı davanın 3. duruşması Batman 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Şerife Oruç'un Mardin E Tipi Hapishanesi'nde, Muzaffer Tunç ise Patnos L Tipi Hapishanesi'nden SEGBİS ile bağlandığı duruşmada Urfa T Tipi Kapalı Hapishanesi'nde bulunan Emrullah Oruç ile ise SEGBİS bağlantısı kurulamadı. Avukatlar Şeyhmus Bayhan ve Mesut Aydın da mahkeme salonunda hazır bulundu. Gelen evrakların okunmasıyla başlayan duruşmada iddia makamı, kuvvetli suç şüphesi ve delillerin durumunu ileri sürerek, 3 kişinin tutukluluk halinin devamını talep etti.

'İFADELER İŞKENCEYLE ALINDI'

Dosya hakkında savunma yapan Şerife Oruç'un avukatı Şeyhmus Bayhan, 19 aydır tutuklu bulunan müvekkili hakkında iddia edilen suçların tek bir delili dahi olmadığını söyledi. Bayhan, iddia makamının tutukluluk halinin devamının talep etmesine de somut bir gerekçe göstermediğine işaret etti. Şerife Oruç aleyhine emniyette ifade verdiği ileri sürülen tanıkların, önceki duruşmalarda ifadelerinin işkence altında alındığını söylemesine dikkat çeken Bayhan, müvekkilinin tahliyesini talep etti.

Avukat savunmasının ardından söz alan gazeteci Şerife Oruç, Kürtçe savunma yaptı. Daha önce verdiği ifadeyi tekrarladığını belirten Şerife Oruç, gazeteci olduğunu ve bir buçuk yıldır sebepsiz bir şekilde tutuklu olduğunu söyleyerek, tahliyesini talep etti. SEGBİS ile duruşmaya katılan bir diğer sanık Muzaffer Tunç da ilk savunmasını tekrarladı ve tahliyesini talep etti.

Verilen aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, kuvvetli suç şüphesi ve delil durumunu gerekçe göstererek 3 sanığın da tutukluluk halinin devamına hükmetti. Duruşma 7 Mart'a ertelendi.