ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Roboskîli aileler 315. kez adalet istedi

Roboskîli aileler, adalet arayışlarının 315. haftasında kendilerine verilen sözlerin tutulmadığını belirterek "Davalarımızı aydınlatmak yerine Ankara'nın karanlık dehlizlerinde kaybetmeyi seçtiler" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 11 Ocak 2018 Perşembe, 18:16

ŞIRNAK - Şırnak'ın Uludere ilçesine bağlı Roboskî köyünde, savaş uçakları bombardımanı sonucu 34 yakının kaybeden aileler, adalet arayışlarının 315. haftasında kaybettikleri mezarı başına bir araya geldi.

Yapılan mezarlık ziyaretinin ardından aileler adına katliamda yaşamını yitiren Şivan Encü'nün kız kardeşi Zilan Encü, aileler adına açıklama yaptı. 19'u çocuk 34 kişinin mezarı başında döktükleri gözyaşının hiç kurumadığını vurgulayan Encü, her şeye rağmen mücadelelerinden ve kararlı duruşlarından asla vazgeçmediklerini ifade etti.

"Bizler acımızla anılıyorsak, katliamın sorumluları sonsuza kadar utanç ile anılacaktır" diyen Encü, çocukların öldürüldüğü ve faillerinin aklandığı bir ülkede yaşam hakkından söz edilemeyeceğine dikkat çekti.

Katliamlara yönelik hükümetin tavrının değişmediğini söyleyen Encü, "Yargı siyasilerin talimatlarıyla hareket etmekte. Bütün detayları devletin kayıtlarında olan bir katliamın acılı aileleri olarak; Roboskî için, adalet için failler yargılansın diyoruz" dedi.

Kendilerine verilen sözlerin tutulmadığını kaydeden Encü, "Biz adalet beklerken hep mağdur edildik, hep zulme ve haksızlığa uğradık. Bugün daha büyük yetkiler isteyenler, imkan ellerinde iken bizim davalarımızı aydınlatmak yerine Ankara'nın karanlık dehlizlerinde kaybetmeyi seçtiler" diye tepki gösterdi.