ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Elazığ'da direniş kazandı, kimlik dayatmasında uzlaşı

Elazığ T Tipi Hapishanesi idaresi, kimlik kartı dayatmasından vazgeçti.

Etkin Haber Ajansı / 11 Ocak 2018 Perşembe, 14:53

ELAZIĞ- Elazığ T Tipi Hapishanesi'nde tutsakların tüm haklarının gasp edilmesine yol açan kimlik dayatmasından vazgeçildi. Kadın tutsaklar, 1 Kasım'da başlattıkları açlık grevini sonlandırdı.

Alınan bilgiye göre, ailelerini arayan tutsaklar, kimlik dayatmasından vazgeçilmesi üzerine açlık grevini sonlandırdıklarını belirtti.

Ezilenlerin Hukuk Bürosu da Twitter hebasından şu açıklamayı yaptı: "Elazığ T tipi hapishanesinde kimlik dayatmasına karşı 1 Kasım'dan beri açlık grevinde olan kadın tutsaklar, kimlik dayatmasından vazgeçilmesi üzerine açlık grevlerine son verdi."


SIRA TEK TİP DİRENİŞİNDE

ETHA'ya konuşan Fethiye Ok'un kardeşi Satiye Ok, bugün kardeşinin telefonla aradığını belirterek, kimlik kartı konusunda hapishane yönetimi ile uzlaşmaya varıldığını söylediğini aktardı. Tutsakların kimlik kartını takmayacaklarını söyleyen Ok, tutsakların durumlarının iyi olduğunu ifade etti. Ok, "Normalde böyle bir uygulamanın olmaması gerekirdi. Ama bu durum, genel siyasi konjonktürün dışında bir tutum değil, hapishanelere yansıması" dedi. Elazığ hapishanesinin adeta laboratuvar haline getirildiğine işaret eden Ok, 4 ayı aşkın süredir yakınlarıyla ne yüz yüze ne de telefonla görüşebildiklerini hatırlattı. Ok, şöyle devam etti: "Aileler olarak biz de uzun süredir gergin, endişeli bir şekilde bekliyorduk. Kısmi de olsa anlaşmaya varmaları sevindirici. 4 ayı aşkın süre sonra ilk defa seslerini duymuş olduk. 5 ay sonra görüş yapabileceğiz. Şimdi tek tik elbise gündeme gelecek. Ne bizim ne de ailelerin mücadelesi bitti. Tutsakların onurlu direnişini sahipleneceğiz, mücadeleyi büyüteceğiz. Tek tip elbiseye, onursuzlaştırmaya asla izin vermeyeceğiz."

Elif Çelik'in babası Bülent Çelik de uzun süre sonra kızlarının sesini duydukları için sevinçli olduklarını söyledi. Çelik, "Rahatladık, görüşe de çıkacaklarmış" dedi.

Elazığ T Tipi Hapishanesi'nde kimlik kartı dayatması nedeniyle tutsaklar duruşmalara, hastaneye ve revire gidemiyor, avukat ve aile görüşüne çıkamıyor, hatta kargolarını dahi alamıyordu. Bunun üzerine 1 Kasım'da açlık grevine başlayan tutsaklar, gardiyanların fiziki saldırılarına da maruz kalıyordu. Kamuoyunun tepkisi üzerine hapishaneden 35 tutsak geçtiğimiz günlerde başka hapishanelere sürgün edilmişti.