ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Safiport Derince Limanı'nda taşeron işçi hayatını kaybetti

Safiport Derince Limanı'nda profil demirlerin altında kalarak ağır yaralanan taşeron işçi Sabri Aygan, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

Etkin Haber Ajansı / 11 Ocak 2018 Perşembe, 14:20

KOCAELİ - Bölge halkının mücadelesine rağmen özelleştirilen Derince Limanı'nda yaşanan iş cinayetinde 47 yaşındaki taşeron işçi Sabri Aygan hayatını kaybetti.

Astakos Haber'in aktardığına göre; iş cinayeti, özelleştirildikten sonra ismi Safiport Derince Limanı olarak değişen limanda yaşandı. Aygan'ın Safiport Derince Limanı'nda taşeron olarak çalışan Pusula firmasının işçisi olduğu, gemide lashing (sabitleme) çalışması yapıldığı sırada bağların kopması sonucu profil demir boruların altında kaldığı aktarıldı. Gemideki lashing çalışmasının ayrı bir taşeron firma tarafından yapıldığı iddia edildi.

Sağlık ekiplerince Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılan Aygan hayatını kaybetti.

'TAŞERON UCUZ DİYE...'

Sabri Aygan'ın çalışma arkadaşları, taşeron firmaların limanın genel müdürü Şeyda Güre tarafından getirildiğini söyleyerek, "Artık sendika da olmadığı için iş güvenliği sıkıntısı yaşanmaya başlandı. Bir arkadaşımızı daha kaybettik. İşveren, taşeron ucuz diye taşeron çalıştırmayı tercih ediyor. Bu liman devletteyken hem sendika vardı hem de ciddi iş güvenliği önlemleri vardı'' diye konuştu.