ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

MESS'in Türk Metal'e 6,4'lük zam teklifine işçiler öfkeli

MESS, Türk Metal ile yaptığı görüşmede yüzde 38 zam talebine karşı teklifini 3,2'den 6,4'e yükseltti. MESS'in bu dayatmasına işçiler öfkeli.

Etkin Haber Ajansı / 11 Ocak 2018 Perşembe, 19:39

HABER MERKEZİ - Metal işkolunda devam eden toplu iş sözleşmesi görüşmeleri kapsamında patron sendikası MESS ile Türk Metal görüşme yaptı. İşçilerin yüzde 38 zam talebine karşı ilk altı ay için yüzde 3, 2 zam dayatan MESS, teklifini yüzde 6,4'e yükseltti. Türk Metal, işçilerin taleplerini karşılamaktan uzak bu dayatmaya karşı kent meydanlarında eylem yapma kararı aldı.

Evrensel'in haberine göre; MESS'in baştan beri tutumunun belli olduğunu dile getiren işçiler, bir an önce üretimi etkileyecek eylemlerin hayata geçirilmesini isteyerek "Daha neyi bekliyorsunuz?" diye sordu. Türk Metal'in yalpalamaya başladığına dikkat çeken işçiler, "Bir kez daha gördük ki kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz. Birleşelim yeni bir satışa izin vermeyelim" çağrısında bulundu.

YENİ TEKLİF YÜZDE 6,4

MESS bugün ilk görüşmeyi Türk Metal Sendikası ile yaptı. Görüşmenin ardından Türk Metal'den yapılan açıklamada, arabulucu aşaması sonrası MESS'in talebi üzerine görüşme yapıldığı belirtildi. Açıklamada toplantıda anlaşmazlık konusu maddeler üzerinde yeniden müzakere yapıldığı, fazla çalışmalar başlıklı Madde 28 ile Ek Madde 3 üzerinde anlaşma sağlandığı bilgisi verildi. Ayrıca sözleşmenin eki niteliğindeki İç Yönetmelik'in güncellenerek, tutanak altına alındığı belirtildi.

"Toplantının sonunda daha önce vermiş oldukları yüzde 3,2'lik ücret teklifini revize ederek ilk 6 ay için işyeri ortalamasının yüzde 6,4'ü olarak, sosyal yardımlarda ise ilk yıl için yüzde 12,8 olarak artış önermişlerdir. MESS'in yeni ücret ve sosyal haklarda artış teklifi kabul edilmemiştir" denilen açıklamada, alınan kararlar doğrultusunda eylem takviminin uygulanacağı belirtildi. Mevzuata göre arabulucu raporu kendilerine ulaştırılmadan grev kararı alınamadığı belirtilen açıklamada "Ancak sendikamız arabulucu raporunu aldığı anda, gerek grev kararını gerekse uygulama kararını zaman geçirmeden alacaktır" denildi.

NEYİN YOL HARİTASI?

İşçiler Metal İşçilerinin Sesi Facebook sayfasında yaptıkları paylaşımlarla Türk Metal'in aldığı eylem kararına tepki gösterdi. Mako'da çalışan bir işçi "Yol haritası çiziyoruz diyen Türk Metal yolunu yine kaybetmiş görünüyor. 5 ay oldu daha neyin yol haritasını çiziyorsunuz. Şalter inmeden bu yol yürünmez" dedi.

Coşkunöz'den bir işçi "Gemileri yaktık geri dönüş yok diyen Türk Metal şimdi yangını söndürmek için mi uğraşıyor?" diye sorarken, Ford Otosan işçisi ise "Hepimiz büyük beklentiler içindeyiz, bunun için de sözleşmemize sahip çıkmamız gerekiyor. Bunun için birleşelim yeni bir satışa izin vermeyelim" uyarısında bulundu.

KENDİ GÖBEĞİMİZİ KENDİMİZ KESMELİYİZ

Ege Çelik'te bir işçi ise sendikacıların tutumuna tepki gösterdi: "Türk Metal ne karar alırsa uyacağız dedik ama onlar kendi kararlarının arkasında duramıyor! Patron 1 Ocakta çalışmak istedi sendika boyun eğdi. Resmi tatil olduğu için 4 arkadaş ise gelmedi, haddane durmak zorunda kaldı. Patron tazminatsız çıkış verdi, sendika yine dur diyemedi. Nasıl mücadele verip hak alacaksınız söyleyin."

Renault'dan bir işçi ise "Bir kez daha gördük ki kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz. Bize güvenin diyen Türk Metal'de yine yalpalamalar başladı. Başkanlar Kurulundan çıkan kararlar bunu bize bir kez daha gösterdi. Üretimi durdurmaya yüreğiniz var mı yüzyılın sözleşmesini yapacağız diyen Türk Metal?" dedi.