ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

'MESS ile anlaşma yok: Teklif ciddiyetsiz, grev kapıda'

Metal işkolunda devam eden toplu iş sözleşmesi görüşmeleri kapsamında patron sendikası MESS ile DİSK'e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası arasında yapılan görüşmede anlaşma sağlanamadı. Birleşik Metal-İş Sendikası, "MESS ile anlaşma yok: Teklif ciddiyetsiz, grev kapıda" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 11 Ocak 2018 Perşembe, 20:33

İSTANBUL - Metal işkolunda devam eden toplu iş sözleşmesi görüşmeleri kapsamında patron sendikası MESS ile DİSK'e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası arasında görüşme gerçekleşti.

MESS Genel Merkezi'nde yapılan görüşmeye ilişkin açıklama yapan Birleşik Metal-İş Sendikası "MESS ile anlaşma yok: Teklif ciddiyetsiz, grev kapıda" dedi.

MESS'in çağrısı ile bugün yapılan grup toplu sözleşme görüşmelerinden de sonuç çıkmadığı ifade edilen açıklamada "MESS, metal işçilerinin kabul etmeyeceği belli olan, ciddiyetsiz teklifler vermeye devam ediyor. MESS'in bugünkü teklifi göstermektedir ki, MESS metal işçilerinin son aylarda verdiği mücadeleden yeterli mesajı almamış. Oysa, artık grev kapıda" diye belirtti.

Birleşik Metal-İş Sendikası, MESS ile bugün yaptığı görüşmede sözleşmenin yürürlülük süresinin 3 yıl olmasını istediğini ve yüzde 6,4 oranında ücret artışı tekllif ettiğini kaydetti. MESS'in diğer 6'şar aylarda enflasyon oranında artış önerdiğini aktaran Birleşik Metal-İş, patron sendikası MESS'in sosyal haklarda ise ilk yıl için yüzde 12,80, diğer yıllarda enflasyon oranında zam teklif ettiğini belirtti.

MESS'in bugünkü teklifinin metal işçilerinin verdiği mücadeleyi yükseltmesi anlamına geldiğini ifade eden Birleşik Metal-İş, "MESS'in bugün verdiği teklif greve çıkmayı gerektiren tekliftir. Gün greve hazırlık günüdür" diye belirtti.

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:
"Metal işçileri, büyük bir kararlılık içinde, çok geç olmadan grev kararları almaya başlayacaktır. MESS, sorunları masada çözmeye yanaşmamakta, metal işçilerini kavgaya davet etmektedir. Dün bu kavgadan kaçmadık, bugün de kaçmayacağız, haklarımız için sonuna kadar mücadele edeceğiz.

Artık grev yapmaktan başka çare kalmamıştır. İşverenler, içinden geçtiğimiz olağanüstü koşullara güvenmesinler. Metal işçileri, fiili ve meşru haklarını her koşul ve şartta kullanacaklardır."

Birleşik Metal-İş, MESS'in yaptığı teklifi değerlendirmek için yarın Genişletilmiş Başkanlar Kurulunu, ileriki günlerde de Merkez Toplu Sözleşme Komisyonunu toplayarak süreci değerlendireceğini kaydetti.