ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Limter-İş GİSBİR önünde 'yasadışılığa son' dedi

Kayıt dışılığa karşı başlattığı kampanyanın 71. gününde tersane patronlarının örgütü GİSBİR önünde basın açıklaması yapan DİSK'e bağlı Limter-İş Sendikası, "Yasa dışılığa son. Sigortamız aldığımız ücret üzerinden yatırılsın! AGİ'lerimiz gasp edilmesin" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 11 Ocak 2018 Perşembe, 13:11

İSTANBUL - DİSK'e bağlı Limter-İş Sendikası, kayıt dışılığa karşı başlattığı kampanya kapsamında tersane patronlarının örgütü GİSBİR önünde basın açıklaması yaptı.

"Yasa dışılığa son. Sigortamız aldığımız ücret üzerinden yatırılsın! AGİ'lerimiz gasp edilmesin" yazılı pankatın açıldığı eylemde "İşçiler birleşin sömürüye son", "Sigorta hakkımız gasp edilemez", "AGİ hakkımız gasp edilemez", "Yaşasın sınıf dayanışması" sloganları atıldı. İnşaat-İş, ESP, BEKSAV'ın da destek verdiği eylemde basın açıklamasını Limter-İş Genel Başkanı Kanber Saygılı okudu. Saygılı, "İşçiler için tam bir cehennem, taşeronlar ve tersane patronları için ise adeta cenneti andıran kayıt dışılığın ve yasa dışılığın merkezi, neoliberal politikanın ise laboratuarı durumunda olan tersanelerde on binlerce taşeron işçisinin kaderi tersane patronlarının ve taşeronların iki dudağı arasından çıkan söze bağlı olmaya devam ediyor" dedi.

Bir zamanlar seri işçi cinayetleriyle anılan tersanelerde, iş kazalarıyla ve meslek hastalıklarıyla koyun koyuna çalışan işçilerin aynı zamanda yasa dışı ve kayıt dışı çalıştırıldığnı vurgulayan Saygılı, sigortalarının almış oldukları ücret üzerinden tam yatırılmasını, AGİ'lerinin tersane patronları ve taşeronlar tarafından gasp edilmeden her ay taraflarına ödenmesini ve Çok Tehlikeli İşler Yönetmeliğinin tersanelerde uygulanması talebiyle başlattıkları kampanyanın 71. gününde GİSBİR önünde oldukları kaydetti.

Saygılı konuşmasını şöyle sürdürdü:
"GİSBİR önündeyiz çünkü; GİSBİR yasadışçılığın ve kayıt dışılığın asıl sorumlusu olan tersane patronlarının çatı örgütüdür. "GİSBİR önündeyiz çünkü; özelliklede tam yatırılmayan sigortalarımızın ve ödenmeyen, açıkçası çalınan AGİ'lerimizin birinci derecede sorumlusu ve muhatabı GİSBİR'dir."

Kayıt dışılığa ve yasa dışılığa karşı yürütmüş oldukları kampanyanın üçüncü ayına yaklaştıklarını ifade eden Saygılı, "Neredeyse önünde açıklama yapmadığımız, imza standı açmadığımız tersane kalmadı. Vergi dairesine ve SGK İl Müdürlüğüne toplamış olduğumuz imzalarla şikâyette bulunduk. Bu çabalarımıza rağmen ne tersane patronlarından, ne şikâyette bulunduğumuz kurumlardan ne de hükümetten doğru her hangi bir müdahale olmamıştır" diye belirtti.

Tersanelerde çok aleni bir şekilde yapılan kayıt dışılık ve yasadışlılıkla ilgili olarak hükümet ve yetkili kurumların üç maymunu oynamaya devam ettiğini vurgulayan Saygılı, "Hükümetin ve yetkili kurumların bu tutumundan güç alan tersane patronları ve taşeronlar ise tam gaz yollarına devam ediyorlar. İşçilerin örgütsüzlüğünü ve işten atılma korkusunu fırsat bilen tersane patronları ve taşeronlar, giderek pervasızlaşıyorlar. İş kazaları giderek artış gösteriyor. Gemak tersanesinde son bir hafta içerisinde iki kazada biri kadro, üç işçi arkadaşımız ağır bir şekilde yaralandı" diye kaydetti.

Saygılı, Taleplerimiz yasal haklarımız olmasına rağmen tersane patronları bu taleplerimizi ellerinin tersiyle itmeye, ali kıran baş kesen olmaya devam ederlerse, ha keza yetkili kurumlar görevlerini yapmaz tersane patronlarına ve de taşeronlara destek atmaya devam ederlerse 2008 yılının 27-28 Şubat ve 16 Haziran grevlerimizi hatırlatarak, meşru direnme hakkımızı kullanacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın isteriz" dedi.