ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Venezuela Kurucu Meclis üyesi Lucena katledildi

Venezuela'da Kurucu Meclis Üyesi Tomas Lucena, Trujilo eyaletinden suikast sonucu hayatını kaybetti.

Etkin Haber Ajansı / 11 Ocak 2018 Perşembe, 09:28

HABER MERKEZİ - Devlet Başkanı Nicolas Maduro'ya karşı ABD destekli sağ muhalefet tarafından örgütlenen protesto gösterilerinden sonra şimdi de suikastlar gerçekleştirilmeye başlandı.

2017'de kurulan Kurucu Meclis'in başkanı Delcy Rodriguez, Trujilo eyaletinden meclis üyesi Tomas Lucena'nın katledildiğini duyurdu. Rodriguez, cinayetlerle Kurucu Meclis'in Venezuela'yı 'savunmasının engellenemeyeceğini' vurguladı. Devlet Başkanı Maduro ise Valera kenti yakınlarında meydana gelen saldırının cezalandırılacağını söyledi.

Kurucu Meclis üyesi Lucena'nın daha önce birçok eylemde ortaya çıkan motorsikletli saldırganlar tarafından katledildiği bildirildi.

Sağ partilerin oluşturduğu muhalif ittifak, 2013 yılında göreve seçilen Nicolas Maduro'nun ülkedeki ekonomik krizden sorumlu olduğunu ve istifa etmesi gerektiğini iddia ediyordu.

Maduro ise Nisan ayında başlayan gösteriler sonrasında Kurucu Meclis oluşturulması kararı almıştı. Geçtiğimiz 30 Temmuz'daki seçimlerle oluşturulan Kurucu Meclis, ülkedeki eski parlamentonun da üstünde yetkilerle donatılmıştı. Kurucu Meclis'in temel görevi ise yeni bir anayasa hazırlamak.