ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

SKB'den Rosa ve Liebknecht yürüyüşüne çağrı

Sosyalist Kadınlar Birliği, 99 yıl önce katledilen Rosa Lüksemburg ve Karl Liebknecht için Berlin'de düzenlenecek yürüyüşe çağrı yaptı. Sosyalist önderleri anan SKB, "İşçi sınıfının sosyalist önderleri Rosa Lüksemburg ve Karl Liebknecht'i anacağımız Rosa Yürüyüşünde yerimizi alarak sömürü düzenine karşı isyanımızı haykıralım" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 11 Ocak 2018 Perşembe, 14:04

BERLİN – Sosyalist Kadınlar Birliği, katledilişlerinin 99. yıldönümünde işçi sınıfının sosyalist önderleri Rosa Lüksemburg ve Karl Liebknecht için 14 Ocak'ta Berlin'de düzenlenecek yürüyüşe çağrı yaptı.

Rosa Lüksemburg ve Karl Liebknecht'i anan SKB açıklamasında, "Onlar, sosyalizmin ışıltılı yolunu izleyerek emperyalizme ve reformizme karşı verdikleri mücadelede ölümsüzleşirken işçi ve emekçilere 'sosyalizme sarsılmaz inançla ve bilinçle bağlanın' dediler" ifadelerine yer verdi.

İşçi sınıfı önderlerinin anıldığı bugün kapitalizmin krizinin derinleştiğini kaydeden SKB; "Emperyalistler arası rekabet başta Ortadoğu halkları olmak üzere dünya halklarını sömürü ve soygun, yağma düzenine karşı ayağa kaldırıyor" dedi, Rojava, Filistin, İran olmak üzere birçok bölgede emperyalist ve kapitalist sömürüye karşı mücadelenin sürdüğünü ekledi.

Açıklama şöyle devam etti: "Rosaların, Claraların yolunu izleyen kadınlar erkek egemen kapitalist düzene karşı mücadelenin en ön safında yer alıyor. Kadın cinayetlerine, kadına yönelik şiddete karşı dünyanın her yerinde mücadele büyüyor. Rosa'nın yoldaşları İvannalar, Sibeller, Yelizler, Şirinler, Ayşe Denizlerle, Berfularla, Medinelerle, Sevdalarla büyüyor mücadele. Medya savunma alanlarında, Türkiye, Kürdistan kentlerinde, dağlarında tüm güç ve olanak eşitsizliğine rağmen Kürt halkı, Kürt kadınları direniyor. Sakineler, Delal Amedler, Azelerle büyüyor mücadele."

AKP-Saray faşizminin uygulamalarına Almanya devletinin destek vermesini eleştiren SKB, "Sömürünün, zulmün olduğu yerde direnmek meşrudur bilinci ile sokağa çıkarak hak alma mücadelesini büyütelim" dedi.

Berlin Frankfurter Tor'da 14 Ocak'ta düzenlenecek yürüyüşe çağrı yapan SKB, "İşçi sınıfının sosyalist önderleri Rosa Lüksemburg ve Karl Liebknecht'i anacağımız Rosa Yürüyüşünde yerimizi alarak sömürü düzenine karşı isyanımızı haykıralım. Yaşasın devrim ve sosyalizm. İşçi sınıfının komunist önderleri kavgamızda yaşıyor" ded.