ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Fransız sendikalardan Erdoğan rejimine karşı açıklama

CGT, CFDT, CFE-CGC, FO, FSU, Solidaires ve UNSA gibi önde gelen büyük sendika konfederasyonları ortak yaptıkları açıklamada, başta seçilmişler ve gazeteciler olmak üzere Türkiye'deki tutsakların serbest bırakılması ve Kürt sorununa siyasi çözüm çağrısı yaptı.

Etkin Haber Ajansı / 11 Ocak 2018 Perşembe, 15:22

HABER MERKEZİ - Fransa'da milyonlarca çalışanı temsil eden sendika konfederasyonlarınca yayınlanan ortak açıklamada, başta seçilmişler ve gazeteciler olmak üzere Türkiye'deki tutsakların serbest bırakılması ve Kürt sorununa siyasi çözüm çağrısı yapıldı.

CGT, CFDT, CFE-CGC, FO, FSU, Solidaires ve UNSA gibi önde gelen büyük sendika konfederasyonlarının ortak açıklamasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 5 Ocak'taki Paris ziyaretine dikkat çekildi. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'la yaptığı basın toplantısında Erdoğan'ın bir gazeteciye hakaret ve tehditlerle karşılık verdiği hatırlatılırken, bunun Ankara'daki iktidarın otoriter rejimi hayata geçirmek için kamuoyunu nasıl manipüle ettiğini gösterdiği vurgulandı.

Türkiye'de OHAL kapsamında çıkarılan KHK'lerle on binlerce memur ve çalışanın işten çıkarıldığı ve insan hakları ihlallerinin aralıksız devam ettiği kaydedilen açıklamada, yayımlanan KHK'ların Türkiye'de Anayasaya dahi aykırı olduğunun altı çizildi.

Türkiye'deki 140 bini aşkın ihracın sosyal anlamda ölümü beraberinde getirdiği belirtilen açıklamada, onlarca kişinin işten çıkarıldığı için intihar ettiği hatırlatıldı.

ANTİ KÜRT KAMPANYASIYLA İNFAZLAR YAPILDI

Erdoğan rejiminin Kürtlere yönelik hayata geçirdiği imha operasyonlarına da yer verilen açıklamada, sokağa çıkma yasaklarıyla birçok kentte infazlar yapıldığı ifade edildi. Erdoğan rejiminin 'anti Kürt kampanyası' çerçevesinde çok sayıda infaz gerçekleştirdiği anımsatılan açıklamada, Erdoğan'ın Kürt sorununda barışçıl çözüme karşı çıktığına vurgulandı.

Fransız sendikaları, Türkiye'de KESK ve DİSK üyesi 6 bin kişinin işinden edilmesini eleştirirken, sendikal mücadele ve özgürlüklerin yok edildiği, yasaların izin verdiği grevlerin dahi yasaklandığı kaydedildi.

MİLLETVEKİLLERİ, BELEDİYE BAŞKANLARI VE GAZETECİLER SERBEST KALMALI

Türkiye'de 150 kadar gazetecinin hapiste olduğu kaydedilen açıklamada, OHAL'in kaldırılması, hapishanelerdeki milletvekili ve belediye başkanları ile gazetecilerin serbest bırakılması, ihraç edilen tüm çalışanların görevlerine iade edilmesi, sendikal özgürlükler önündeki engellerin kaldırılması, keyfi tutuklamalara son verilmesi gibi talepler sıralandı.

Sendikalar ayrıca Türkiye'nin imzacısı olduğu Avrupa İnsan Hakları ve Temel Özgürlüklerin Korunması Sözleşmesi'ni uygulamasını da istedi.