ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Doğal güzelliklerin maden ve taşocağı ile yok edilmesine onay

Bakan Özhaseki'nin onayı ile Türkiye'nin tarihi, doğal ve turistik güzellikleriyle bilinen Antalya'nın gözde beldelerinin sit sınırları, imara açılacak şekilde yeniden belirlendi.

Etkin Haber Ajansı / 10 Ocak 2018 Çarşamba, 10:51

ANTALYA- Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'nin onayıyla alınan
kararlar doğrultusunda Türkiye'nin tarihi, doğal ve turistik güzellikleriyle bilinen Antalya'nın gözde beldelerinde sit sınırları yeniden çizildi. Hürriyet Gazetesi'nden Aysel Alp'in haberine göre Alanya Kalesi, Kaş ilçesinde yer alan Patara ve Fırnaz Koyu ile Noel Baba'nın memleketi olarak bilinen Demre'nin Taşdibi Yarımadası'nın sit statüleri yenilendi.

Böylece bu yerlerde villa, turizm tesisinin yanı sıra belli sınırlamalarla taşocağı, maden faaliyetleri yapılabilecek. Yetkililer değerlendirmelerin bilimsel kriterlere dayandırılarak yapıldığını iddia etse de yenilemeyle birlikte, doğal güzellikler talan edilecek.

'SİT ALANLARI YAPILAŞMAYA AÇILMAKTADIR'

Konuya ilişkin konuşan Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhcu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın birkaç yıl önce doğal sitlerle ilgili çalışma başlattığını belirterek, şöyle devam etti: "Bu süre içinde yeni bir doğa parçası sit alanı ilan edilmemiştir. Buna karşılık, var olan sit alanlarının sınırları daraltılmış, kademeli olarak yapılaşmaya açılmaktadır. Bakanlığın belirlediği özel şirketler aracılığıyla, bilimsel olmayan bir takım raporlara dayanarak ülkemizin eşsiz güzelliğe sahip doğa parçaları tek tek yapılaşmaya, maden, taşocağına açılmaya başlamıştır. Geçen hafta Trabzon yaylaları; dün Alanya, Kaş, Demre'de gördük. Yaylalar, meralar, eşsiz doğa güzelliklerinin yapılaşmaya açıldığı bir süreçle karşı karşıyayız."