ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

'Taciz pembe otobüsle değil zihniyetle önlenir'

Bir grup erkek tarafından başlatılan pembe otobüs kampanyasına tepki gösteren KESK'li kadınlar, uygulamanın ayrımcı ve ötekileştirici olduğunu kaydetti. Uygulamanın pembe otobüse binmeyen kadınlar açısından sorun yaratacağını söyledi.

Etkin Haber Ajansı / 10 Ocak 2018 Çarşamba, 15:49

VAN- KESK Van Şubeler Platformu Kadın Meclisi, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın çocuk istismarına neden olan tanımlamalarını ve bir grup erkek tarafından başlatılan pembe otobüs kampanyasını protesto etti.

KESK binasında düzenlenen basın toplantısında açıklama yapan Eylem Uca, artan çocuk istismarlarına ve kadına yönelik şiddet ve cinsel saldırılara dikkat çekti.

Eğitim sistemindeki 4+4+4 uygulamasına işaret eden Uca, bu uygulama ile çocuk yaşta evlendirmelerin önünün açıldığını söyledi. Uca, müftülere nikah kıyma yetkisi veren yasaya da değindi ve çocukların her türlü istismara açık hale getirildiğinin altını çizdi. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yaptığı açıklamaları hatırlatan Uca, "AKP'nin kanunları değiştirerek gerçekleştirmek istediği rejim değişikliğini topluma kabul ettirmek üzere işlev görmekte, çocuk istismarını, tecavüzü, tacizi meşrulaştırmaktadır" ifadesini kullandı.

'PEMBE OTOBÜSE BİNMEYEN KADINLAR İÇİN CİDDİ SORUNLAR YARATACAK'

Van'da bir grup erkek tarafından başlatılan "Pembe otobüs" kampanyasına da tepki gösteren Uca, pembe otobüsün ayrımcı ve ötekileştiren bir durum olduğunu kaydetti. Uca, kadınlara uygulanan şiddet, taciz ve tecavüzün önlenmesi için zihniyet değişmesi ve ciddi yaptırımlar gerektiğini vurguladı. "Bu uygulama pembe otobüse binmeyen kadınlar için ciddi sorunlar yaratacak, kadınlar farklı baskılarla karşı karşıya geleceklerdir" diyen Uca, şöyle devam etti: "Pembe otobüs kampanyasını başlatan erkeklerin düşünemediği önemli bir konuda tacizi yine erkekler gerçekleştirmektedir. Bu kampanya yerine otobüs seferlerinin artırılması için duyarlılık gösterilmesi daha yerinde bir adımdır."