ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Soma davasında ailelerden Can Gürkan'a tepki

Soma katliamı davasında savcılık, mütalaasını sunmak için mahkeme heyetinden Manisa Cumhuriyet Savcılığı'nın "gizli" yürüttüğü "sabotaj" soruşturmasının sonucunun beklenmesini istedi. Maden sahibi Can Gürkan'ın "İşimin başına dönmek istiyorum. İşçilerim var" sözleri üzerine salon karıştı. Duruşma 26 Mart'a ertelendi.

Etkin Haber Ajansı / 10 Ocak 2018 Çarşamba, 21:29

MANİSA- Manisa'nın Soma ilçesinde, 13 Mayıs 2014 tarihinde meydana gelen ve 301 madencinin yaşamını yitirdiği maden katliamıyla ilgili 5'i tutuklu 51 kişinin yargılandığı davanın 20. duruşması görüldü.

Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya tutuklu sanıklar maden sahibi Can Gürkan, Ramazan Doğru, Akın Çelik, İsmail Adalı ve Ertan Ersoy ile tutuksuz sanıklar katıldı. Duruşmayı, sanık ve madenci avukatlarının yanı sıra yakınlarını kaybedenlerin aileleri ile birlikte Sosyal Haklar Derneği (SHD) ve HDP ve CHP temsilcileri takip etti.

17 Ekim'de görülen son duruşma öncesi Hakimler Savcılar Kurulu (HSK) tarafından İzmir Hakimliği'ne atanan mahkeme heyetinin yerine atanan Elbistan Ağır Ceza Hakimi Salih Pehlivanoğlu'nun yönettiği dava, madenci avukatlarının savunması ile başladı.

Madenci avukatlarının ardından dava savcısı mütalaasını, Manisa Cumhuriyet Başsavcılığı'nın sanık avukatlarının "sabotaj" iddiası üzerine başlattığı soruşturmanın sonuçlanmaması nedeniyle sanıkların tutukluluk halinin devamı yönünde verdi. Esasa ilişkin mütalaasını vermeyen savcılık, Manisa Cumhuriyet Başsavcılığı'nın gönderdiği yazıda soruşturmanın "derdest" olduğunu belirterek, davanın seyrinin değişebileceği ihtimalinin göz önünde bulundurulmasını istedi.

AVUKAT: SAVCILIĞIN GEREKÇESİ SANIKLARI KORUYOR

Madenci aileleri ve avukatlarının tepkisi üzerine salonda gerginlik yaşandı. Avukatlar, faciadan günler sonra maden ocağına girilmesi üzerine bulunan sağlam bir pet şişesi nedeniyle yapılan bir başvuru üzerine Manisa Cumhuriyet Başsavcılığı'nın bir yıldır "gizli" yürüttüğü soruşturma nedeniyle mütalaa verilmediğini söyledi. Avukatlar, savcılığın gerekçesinin sanıkların korunduğu anlamı taşıdığını ifade etti.

Tutuklu sanıklardan maden sahibi Can Gürkan'ın savunmasına geçildi. Savunması sırasında kendisine söz verilmesi ve "gerçeklerin ortaya çıkması için çaba gösterildiği" iddiası ile mahkeme başkanına sürekli teşekkür etmesi dikkat çeken Gürkan, davanın devam ediyor olması ve "gerçeklerin açığa çıkmaması" nedeniyle önceki mahkeme heyetine suçlamalarda bulundu. Katliamda sabotaj ihtimali üzerinde durulması gerektiği yönünde savunma yapan Gürkan, "4 yıldır tutukluyum. İşimin başına dönmek istiyorum. Tahliyemi talep ediyorum. İşçilerim var. Tutukluluğum sadece insanların içini ferahlatıyor" dedi.

'KATİL' TEPKİSİ

Gürkan'ın bu sözlerine madenci yakınları tepki gösterdi. Bazı aileler, Gürkan'a "Katil" diye seslenirken, tepkilerin artması üzerine mahkeme heyeti duruşmaya ara verdi. Verilen aranın ardından mahkeme başkanı duruşma salonundaki aileleri müdahale etmemeleri konusunda uyarırken, Can Gürkan savunmasında "Biz ocağı devraldığımızda metan sorunundan bahsedilmedi" sözlerini yineledi.

Son olarak söz alan tutuklu sanık Ertan Ersoy, "Olay iki sebepten dolayı olmuş olabilir. Ya bant kendi yanmıştır ya da birisi yakmıştır. Çünkü orada metan yok. Metandan uzak bir bölgede metan patlaması olması bir kurgudur. Orayı açan Park Teknik'tir, izin veren ise TKİ'dir. Sorumluluk onlara aittir" dedi.

Duruşmada öğleden sonra sanık avukatları savunmalarını yaptı. İlk olarak söz alan Can Gürkan'ın avukatı Kadir Çetin, metana dair hiçbir veri olmadığını iddia etti, bilirkişilerin kamuoyu baskısıyla rapor hazırladıklarını savundu. Çetin, "Bilirkişi raporlarına güvenilmez. Hukuki görüşleri değil kamuoyu baskısına göre karar verilmiştir. Başka bir bilirkişi heyeti oluşturulmasını talep ediyoruz" diyerek, sabotaj soruşturmanın beklenmesini istedi.

Ara kararını açıklayan mahkemeye heyeti, Manisa soruşturması beklenmeden savcının, sanık ve avukatların esas hakkında mütalaa vermesini istedi. Yeterli rapor bulunduğu için yeni bilirkişi talebini reddeden mahkeme heyeti, Manisa'daki sabotaj soruşturma dosyasının mahkemeye gönderilmesine ve sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. Duruşma 26 Mart tarihine ertelendi.