ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Eti Bakır madenlerinde greve çıkıldı

Eti Bakır'ın Cerattepe ve Murgul işletmelerinde çalışan madenciler, ücret zammı talebiyle greve çıktı.

Etkin Haber Ajansı / 10 Ocak 2018 Çarşamba, 10:27

ARTVİN- Eti Bakır A.Ş.'nin Artvin Cerattepe ve Murgul Damar'daki işletmelerinde çalışan maden işçileri dün gece saat 02.00 itibariyle greve başladı. Üretimin tamamen durduğu işletmede hak ettikleri maaşı alamadıklarını belirten işçiler, talepleri karşılanana kadar grevi sürdüreceklerini ifade ettiler.

Grev başlamasının ardından Eti Bakır A.Ş. yetkilileri, işçi temsilcilerini görüşmek için idari binaya çağırdı. İşçiler kesin bir sonuç almadan idari binaya gidip görüşmeyi reddetti. Eti Bakır işçileri 4/12 vardiyası araçlarının önünü keserek diğer işçileri de greve kattı.

Eti Bakır A.Ş. Murgul İşletmeleri Müdürü Sinan Kabaloğlu, işçi temsilcileri ile görüşerek yüzde 20 zammı kabul ettirmeye çalıştı. Ancak işçi temsilcileri yüzde 25 zam ve iki ikramiye taleplerini tekrarladı. Kabaloğlu, yüzde 20 zamda ısrar edince işçi temsilcisi direnişteki işçilere "Arkadaşlar kabul ediyor musunuz?" diye sordu. Grevdeki işçiler de hep bir ağızdan "Hayır" cevabı verdi.