ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

'Barış içinde yaşayacağımız bir ülke için mücadele edelim'

47 haftadır direnişte olan KESK'liler, barış içinde eşit, özgür ve demokratik içinde bir ülkede yaşamı kurmak için birlikte mücadele etme çağrısı yaptı.

Etkin Haber Ajansı / 10 Ocak 2018 Çarşamba, 17:38

İSTANBUL- KHK'larla ihraç edilen KESK üyelerinin, Bakırköy Özgürlük Meydanı ve Kadıköy Altıyol'da oturma eylemi 47. haftasında devam etti.

KADIKÖY

Kadıköy Altıyol'da "Haksız, hukuksuz ihraçlara hayır! İşimizi geri alacağız", "KHK'lar gidecek biz kalacağız" yazılı pankartlar ile bugün 308. günde olan açlık grevi direnişçisi akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça'nın fotoğraflarının olduğu, "Nuriye, Semih yaşayacak. Onurun direnişi devam ediyor. Açlıkta 308 gün" yazılı dövizler açıldı.

Eylemde konuşan Hüda Yıldırım, AKP/Saray iktidarının dışarıda muhalif kimseyi bırakmamacasına hapishaneleri tıkabasa doldurduğunu kaydetti. Eğitim-Sen TİS Hukuk Sekreteri Ebru Yiğit'in sabah saatlerinde Ankara'daki evine baskın yapıldığını hatırlatan Yıldırım, bu hukuksuzluğa son verilmesini istedi.

'SİZ KARANLIĞI BİZ AYDINLIĞI TEMSİL EDİORUZ'

Açlık grevi direnişçisi Nuriye ve Semih'i selamlayan Yıldırım, AKP iktidarına seslendi ve şöyle dedi: "Ekmek, onur, eşitlik için, insanca bir yaşam için direnen bizler meşruyuz. Savaş, baskı, işkence politikalarınızla korkudan besleniyorsunuz. Biz ise kardeşlik, barış ve adaleti savunuyoruz. Siz kendinizden olmayanı düşman ilan ediyorsunuz. Biz ise çeşitliliği, farklılığın zenginlik olduğunu savunuyoruz. Siz karanlığı, biz ise aydınlığı temsil ediyoruz."

Kamuoyuna da seslenen Yıldırım, birlikte mücadele etme çağrısı yaptı. "Gelin birlikte kazanalım, bu dava ekmek ve onur davası" diyen Yıldırım, "Barış içinde yaşayacağımız, eşit, özgür ve demokratik bir ülke özlemiyle hepinize saygılarımızı, sevgilerimizi sunuyoruz" diye belirtti.

BAKIRKÖY

Bakırköy Özgürlük Meydanı'nda yapılan eylemde KESK üyeleri "İşimizi ekmeğimizi geri alacağız" pankartını açtı. Eğitim-Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan'ında destek verdiği eylemde KESK üyeleri adına konuşan Nuğyen Nedim, 47 haftadır AKP'nin haksız, hukuksuz ihraç saldırılarına karşı alanlarda direnişin sürdüğünü belirtti. Nedim, "Bizler ihraç olmuş kamu emekçileri olarak AKP'nin adaletsizliğine boyun eğmiyoruz. Bu ülkenin geleceğine, çocuklarına sahip çıkıyoruz. Demokratik, bilimsel, laik, anadilde eğitimi savunduk ve savunmaya da devam edeceğiz. Bizleri ihraç ederek evlerimize çekileceğimizi düşünenler yanılmıştır. Bizler her zamankinden daha fazla adalet, demokrasi demeye devam edeceğiz" ifadeleri kullanıldı.

OHAL Komisyonu'nun da oyalamaktan başka bir şeye hizmet etmediğini belirten Nedim, bu nedenle seslerini alanlarda yükseltmeye devam edeceklerini söyledi. Nedim, eğitimdeki dinci gerici saldırılara değinerek, 9 yaşındaki çocukların evlendirilebileceğini savunan gerici zihniyetin okullarda eğitim namına hiçbir şey sunamayacağını kaydetti.

İşçi ve emekçileri sefalete mahkum edenlerin onların sırtından sefahat içinde yaşadığını söyleyen Nedim, Nuriye ve Semih'in açlık grevinin 308. gününde olduğunu hatırlatarak "Haksızlığa, hukuksuzluğa ve adaletsizliğe sesimizi her zaman çıkaracak ve susmayacağız. Ta ki işimizi geri alana kadar..." dedi.