ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Tunus'ta gösteriler sürüyor, 200'ü aşkın gözaltı

Tunus'ta IMF programına karşı gösteriler sürüyor. Hükümet eylemlere sert bir şekilde saldırdı, 200'ü aşkın kişi gözaltına alındı.

Etkin Haber Ajansı / 10 Ocak 2018 Çarşamba, 20:08

HABER MERKEZİ- 2011 yılında Kuzey Afrika ve Ortadoğu halk isyanlarının kıvılcımını yakan Tunus'da önceki gün başlayan gösteriler sürüyor. IMF programı kapsamında getirilen zamlara karşı başlayan protesto eylemleri şiddetlendi.

İçişleri Bakanlığı, bir çok kentte düzenlenen gösterilerde 200'ü aşkın kişinin gözaltına alındığını, onlarca kişinin yaralandığını açıkladı. Çok sayıda kente polis ve asker takviyesi yapıldı.

Başkentin 30 km batısındaki Teburba'daki protesto eylemlerinde bir kişi hayatını kaybetmişti. Güneydeki Gafsa, merkezdeki Kasrin ve Aralık 2010'da isyanın başladığı Sidi Buzid kentlerinde de çatışmalar yaşandı.

Teburba'da 45 yaşındaki bir eylemci polis tarafından öldürülmüştü. İçişleri Bakanlığı, eylemcinin polis aracı tarafından ezildiği iddialarını reddederek, vücudunda şiddet izi taşımadığını savundu.

Tunus'ta 2018 yılı mali yasası çerçevesinde 1 Ocak'tan itibaren zamlar geldi ve kemer sıkma politikaları devreye konuldu. Yasa çerçevesinde çok sayıda ürün üzerindeki vergiler arttırıldı. Mazot, otomobil, telefon hizmetleri ve internete erişim bunlardan bazıları.

Turizm ve yabancı yatırımların da düştüğü ülkede hükümet kamu maliyesini dengelemek için başka çözümlerinin olmadığını savundu.