ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

SKB İranlı kadınların direnişini selamladı

İran halkının ve İranlı kadınların direnişini selamlayan Avrupa Sosyalist Kadınlar Birliği, "Kadın dayanışmasını büyüteceğiz" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 09 Ocak 2018 Salı, 11:19

HABER MERKEZİ- Avrupa Sosyalist Kadınlar Birliği, İranlı kadınların mücadelesini selamladı.

"Kadınların isyanı dünyaya devrim getirir" başlıklı yazılı açıklamasında Avrupa SKB, İran ve Rojhilat'ta halkın yoksulluk ve rejimin baskılarına isyan ederek sokaklara çıktığını hatırlattı.

Açıklamada, "Bu eylemlerde kadınlar öne çıkıyor. Molla rejiminin yok saydığı kadınlar üzere artık buna bir son vermek istiyor. Rejimin sansürüne rağmen kadınların isyandaki görüntüleri isyanın simgesi oldu" denildi.

1979 devriminin Humeyni önderliğindeki mollalar tarafından çalınmasının en ağır bedelini kadınların ödediğini ifade eden SKB, "Mollaların eline geçen devrim kadın erkek eşitliğinde İslami ölçülere uyulması şartı getirildi" dedi.

Açıklamada, şu ifadeler yer aldı: "Molla rejimi isyanın, ayaklanmanın yayılmasından önce kadınların başörtü yasağını kaldıran açıklamalar yaptılar. İran'da her Çarşamba kadınların başörtü yasağının kaldırılması için mücadele sonuçları, kazanımlarıydı bu. Ancak bu açıklama kadınlar bakımından yeterli değildi. İranlı kadınlar bunun sadece giyimle ilgili olmadığını bütün dünyaya haykırdılar. İranlı aydın yazar kadınların da dediği gibi kazanılacak zaferlerden sonra kadınlar eve dönmek istemiyorlar. İran'da İslami kurallara göre giyinmedikleri için 3.6 milyon kadın çeşitli cezalara çarptırıldı."

Rojava'daki kadın devriminin, İranlı kadınlara ve dünya kadınlarına öncülük ettiğini de kaydeden SKB, İran halkının ve İranlı kadınların direnişini selamladı, "Kadın dayanışmasını büyüteceğiz" dedi.