ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Kadın avukatlar: Pembe otobüs ayrımcılıktır

Van Barosu'na bağlı kadın avukatlar, pembe otobüse karşı olduklarını duyurdu.

Etkin Haber Ajansı / 09 Ocak 2018 Salı, 12:55

VAN- Van Barosu Kadın Hakları Komisyonu, erkeklerin imza verdiği objektiflere yansıyan pembe otobüse ilişkin Van Adliyesi'nde basın toplantısı düzenledi.

Kadın avukatlar, Van Sivil Dayanışma İnisiyatifi tarafından kadınlara özel 'Pembe otobüs istiyoruz' uygulaması için imza kampanyası başlatıldığını hatırlattı. Basın açıklamasını okuyan Av. Gamze Karakıyak, kampanyayı başlatanlar ve imzalayanların erkeklerden oluştuğuna dikkat çekerken, "Bu tür uygulamalar, her ne kadar kadınların sözde korunması için talep edildiği şeklinde lanse edilse de bu taleplerin amacının erkek egemen iktidarın kadını sosyal hayatın dışına itmek olduğu açıkça ortadadır. Bu tür uygulamalar, kadınları 'koruma' adı altında ayrımcı uygulamalara maruz bırakmak ve tacizciyi değil tacize uğrayanı tecrit etmek anlamına gelmektedir. Taciz riskiyle her yerde karşı karşıya olan kadını ayrıştırmak, kadınların kamusal alanları kullanımını, seyahat özgürlüğünü kısıtlamak, kadınların toplumsal alandaki varlığını 'tehdit' haline getirmektedir. Toplumu ayrıştıran bu tür politikalarla kadınları toplumsal hayattan izole ederek tacizi bertaraf etmeye çalışmak esasında erkek egemen iktidarın kadına karşı zihniyetinin tezahürüdür. Kadınların toplum içinde erkek egemen zihniyet tarafından maruz kaldığı problemleri kadınları ayrı bir otobüse alarak değil, erkeklerin kadınlarla paylaştıkları alanlara saygı göstermelerini sağlayacak eğitim ve çeşitli yaptırımlarla; en başta da erkek egemen iktidarın kadınlara bakış açılarını değiştirmeleri ile sağlanabilir" dedi.

Tüm vatandaşların hiçbir cinsiyet ayrımı yapılmadan kamusal tüm haklardan eşit bir şekilde yararlanması gerektiğini ifade eden Karakıyak, "Kadınları toplumdan ayrıştıran bu tür uygulamaları kabul etmediğimizi ve bu tür uygulamaların toplumsal kutuplaşmaya sebebiyet vereceğini endişe ile basına ve kamuoyuna bildiririz" diye konuştu.