ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Jin TV kuruluyor

Newa Kadın Vakfı, kadın televizyonu Jin TV'nin kurulacağını duyurdu. Açıklamada, Jin TV, "Kadınların varlık mücadelesine ömür adamış bütün kadınlara ve ayrıca Paris'te 2013 yılında katledilen Sara, Rojbîn ve Ronahîlerin" anısına armağan edildi.

Etkin Haber Ajansı / 09 Ocak 2018 Salı, 13:27

HABER MERKEZİ - Newa Kadın Vakfı, tüm aşamasında kadınların yer alacağı Jin TV'nin kurulacağını duyurdu. Önümüzdeki süreçte yayın hayatına başlayacak Jin TV'ye ilişkin açıklama yapan Vakıf, kadın özgürlük mücadelesinin Kürdistan, Ortadoğu ve dünya çapında tarihe altın harflerle yazıldığı bir süreçten geçildiğine dikkat çekerek, "Erkek egemen zihniyetin vücut bulduğu iktidarlar, rejimler ve sistemler kadınların cesaretle bilenmiş mücadeleleri karşısında ciddi sarsıntılar yaşamaktadır. Sarsılan ve zorlanan erkek rejimleri, kadınların iradesini kırmak adına sömürü politikalarını derinleştirmekte ve daha fazla şiddete başvurmaktadır" denildi.

Kadın isyan ve itirazlarının ana akım medyada yer bulamadığına dikkat çekilen açıklamada, "Kadın başarıları, emeği, bilinci, iradesi görünmez kılınmak istenmektedir. Alternatif medya olma adına yola çıkanlar ise genel gündemler arasına kadın haberlerini sıkıştırmakta, böylece etkisini nötr kılmaktadır. Dolayısıyla kadınların yaşamdaki varlığı, renkliliği, düşünsel gücü, becerileri ve mücadelesi hak ettiği yeri tam olarak alamamaktadır" ifadelerine yer verildi.

'KADININ YÜKSELEN ÖZĞÜRLÜK ARAYIŞINI DUYURDUK'

Gerçek anlamda kadın değerlerinin yansıdığı gazete ve dergilerin çok sınırlı olduğu televizyonların ise neredeyse hiç olmadığının belirtildiği açıklamada, "Tarihten günümüze kadın mücadeleleri ulaştığı her bir aşamayı, elde ettiği her bir birikimi kurumsallaştırmaya çalışmıştır. Bu gelenek Kürt kadın mücadelesinde de yaşam bulmuştur. Kadın düşüncesine, kadın emeğine, kadın diline ve yorumuna dayalı Kadın Ajansı bu örneklerden biridir. Kadınların evrensel değerlerini esas alarak, kendi özgün yanlarını da güçlendirerek Kürt kadınları her alanda ilklerini yaratmaya çalışmıştır. Bu alanlardan biri de basın-yayın alanıdır. Newa Kadın Vakfı olarak yıllardır kadının yükselen özgürlük arayışını yayınlarımız aracılığıyla kamuoyuna duyurmayı amaçladık. Bu çaba ile kadınların özgürlük mücadelesinin bir parçası olmaya, katkı sunanı, emek vereni olmaya çalıştık" denildi.

NASIL BİR TELEVİZYON?

"Şimdi kadınlara Newa Kadın Vakfı olarak önümüzdeki süreçte 'Jin TV' adı ile bir kadın televizyonunun yayın hayatına başlayacağına dair müjdeyi vermek istiyoruz" denilen açıklamada, "Nasıl bir televizyon?" sorusuna şu yanıtlar verildi:
"-Öncelikle toplumsal kodlamalara savaş açacak bir kadın televizyonu olacağını belirtmek isteriz. Cinsiyetçilikten beslenen ana akım medyaya karşı duracak, kadın değerlerini görünür kılacaktır. Kadın televizyonu, kadın dünyasının aynası olma iddiasındadır.
-Üçüncü sayfalarda şiddet merkezli haberlere sıkıştırılmış, TV'lerde haberlerin sonlarına doğru 'haberi süsleme' nesnesine dönüştürülmüş kadını hayatın kaynağı olarak yeniden var kılacaktır. Kadınlar sanatı, kadınlar sporu, kadınlar siyaseti, kadınlar bilimi, kadınlar doğayı, kadınlar sağlığı yorumlayacak ve 'hayat varsa biz de varız' mottosu ile sesini duyuracaktır.
-Jin TV, kadınlara ve çocuklara yönelik şiddete karşı duracak, şiddet uygulayanı teşhir edecek, kadınları bu konuda öz savunmasını almaya çağıracaktır.
-Jin TV, yaşamın her alanında kadın emeğini görünür kılma iddiasında olacaktır. Başta kadın-erkek ilişkileri olmak üzere bu ilişki ile bağlantılı olarak toplum yaşamını temelden etkileyen kadın-çocuk, erkek-çocuk ilişkisini ele alacaktır. Aile içi iş paylaşımdan, demokratik aile kriterlerine kadar toplumun temel taşlarını sorgulayacaktır.
-Kadın bedenini kıskaca almış olan tabuları yıkacak, kadınları reklam malzemesine dönüştüren, metalaştıran ana akım erkek medyasına karşı kadınları yaşamın öznesi olarak ekranlara taşıyacaktır.
-Jin TV, kadınların yaşadığı cenderenin bir kader olmadığını anlatacak, yaşadığı sorunlara çözümler arayacak ve bu konuda kadınları cesaretlendirmeyi amaçlayacaktır.
-Televizyonumuz çok dilli, çok kültürlü, çok yönlü bir yayın çizgisi ile akıl ve duygunun yaratıcılığını birleştirecektir. Farklılıkları yok sayan ana akım medyaya karşı çoğulculuğu esas alacaktır.
-Kadınların görünmeyen, hiçleştirilen, yok sayılan emeğini görünür kılacaktır. Evde, tarlada, ofiste, sokakta her dalda çalışan kadının yanında duracaktır."

SARA, ROJBÎN VE RONAHÎLERİN ANISINA

Televizyon projesinin detaylarını ileriki süreçlerde kamuoyu ile paylaşılacağının belirtildiği açıklamada, "Böylesi bir çalışmanın esin kaynağı olan, ilham veren, güç katan ve kadınların direniş tarihinde sembolleşen birçok isim sıralamak mümkündür. Onlar her daim bizleri bir adım ileriye taşıyan eşsiz güzellikteki yaşam tanrıçalarıdır. Yüzlerce kadının emeği ile yürüttüğümüz bu çalışmayı başta kadınların varlık mücadelesine ömür adamış bütün kadınlara ve ayrıca Paris'te 2013 yılında katledilen Sara, Rojbîn ve Ronahîlerin anısına armağan etmek istiyoruz. Kadın televizyonu çalışmamıza her kadının destek sunacağına, dayanışmasını esirgemeyeceğine inanıyoruz. Jin Jiyan Azadî" denildi.