ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Tuzla Gemi tersanesinde iş kazası; 2 işçi yaralandı

Tuzla Gemi tersanesinde merdiven platformunu gemiye taşıma sırasında 10 dakika çalışma alanını boşaltmayan, taşıma işini de tek bir bez sapanla yapan patron iş kazasına neden oldu. Biri ağır iki işçi yaralandı. Aynı tersanede 3 gün önce de bir işçi yaralanmıştı.

Etkin Haber Ajansı / 09 Ocak 2018 Salı, 11:55

İSTANBUL- Tuzla tersaneler bölgesinde kurulu bulunan Tuzla Gemi Tersanesi'nde iş kazası yaşandı.

Alınan bilgiye göre, dün saat 14.00 sıralarında karada üretilen bir merdiven platform, Karadeniz enerji gemisine transfer edilirken vince bağlanan bez sapan koptu. Düşen platformun parçaları iki işçiye isabet etti. İsimleri öğrenilemeyen işçilerden birinin durumunun ağır olduğu belirtildi.

Konuya ilişkin ETHA'ya konuşan Limter-İş Sendikası Genel Sekreteri Hakkı Demiral, kazanın kesinlikle iş güvenliği önlemleri alınmadığı için yaşandığını söyledi.

10 DAKİKA İŞİ DURDURSA KAZA YAŞANMAYACAK

Taşıma işlemi sırasında bez sapan yerine çelik sapan kullanılması gerektiğini ifade eden Demiral, ayrıca bu sapanda 4 tane kilit bağlama noktası olması gerektiğini vurguladı. Demiral, yanı sıra taşıma işlemi sırasında çalışma alanının boşaltılması gerektiğini kaydetti.

Demiral, şöyle konuştu: "İş emniyeti alınmamış. Yük doğru metotlarla taşınmamış. Çelik sapan kullanılsa, kilit bağlama noktaları olsa bu kaza olmayacak. Taşıma işlemi sırasında diğer işçilerin o alandan çıkarılması gerekiyor. Ama hem riskli bir durumda yükü kaldırmış hem de çalışma alanını boşaltmayarak tersane patronları bu kazaya sebebiyet vermiştir. Göz göre göre gelen bir kaza. Tersane patronları maliyetten kaçmayıp 10 dakika işi durdurarak bu platformu yerine koysa bu kaza yaşanmamış olacak."

İŞÇİLER KONUŞMAMALARI İÇİN TEHDİT Mİ EDİLDİ?

Kazanın hemen ardından tersaneye gittiklerini ancak bilgi alamadıklarını belirten Demiral, önceki yıllarda yaşanan iş cinayetlerine tanıklık yapan işçilerin işten atıldığını, işçilerin bu nedenle yine tehdit edilmiş olabileceğini söyledi. Demiral, iş kazalarında çoğunlukla olay yerinin ablukaya alınıp işçilere bilgi verilmediğini de sözlerine ekledi.

Aynı tersanede 3 gün önce de bir kaza yaşandığı bilgisini aldıklarını söyleyen Demiral, "Sahada geminin bloğunu vinçle çevirirken blok bir işçiye çarpıyor, belden aşağının felç olduğu söyleniyor. Burası askeri alan gibi, dışarı bilgi verilmesi engelleniyor" dedi.

LİMTER-İŞ PERŞEMBE GİSPİR ÖNÜNDE AÇIKLAMA YAPACAK

Bu arada, Limter-İş Sendikası, kayıt dışılığa karşı başlattığı ve bugün 69. gününde olan kampanyayı bu sabah Tuzla Gemi Tersanesi önüne taşıdı. Limter-İş yöneticileri, iş kazaları ve iş cinayetlerine karşı işçileri sendikaya örgütlenmeye davet ederken, 11 Ocak Perşembe günü saat 12.30'da tersane patronlarının örgütü GİSPİR önünde yapacakları basın açıklamasına çağırdı.