ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Ermenek'te ölen madencinin ailesine tazminat ödenecek

Ermenek maden katliamında hayatını kaybeden 18 işçiden Mehmet Baha'nın ailesi, açtığı tazminat davasını kazandı. Ancak mahkeme, Çalışma Bakanlığı ile Enerji Bakanlığı'nın sorumluluğunu görmedi, görevsizlik kararı verdi.

Etkin Haber Ajansı / 09 Ocak 2018 Salı, 12:01

HABER MERKEZİ- Ermenek Asliye Hukuk Mahkemesi, Ermenek'teki maden katliamında yaşamını yitiren 18 işçiden Mehmet Baha'nın ailesine tazminat ödenmesine karar verirken, denetim yönünden ağır kusurları bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na görevsizlik kararı verdi.

DHA'nın haberine göre; Ermenek ilçesine bağlı Pamuklu köyü Cenne mevkiinde Has Şekerler Madencilik'e ait linyit ocağında 28 Ekim 2014'de meydana gelen su baskını sonucu 18 işçi yaşamını yitirdi. Katledilen madencilerden 32 yaşındaki Mehmet Baha'nın ailesi, Has Şekerler Madencilik Şirketi, ruhsat sahibi Ermenek Cenne Linyit Kömür Şirketi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na manevi tazminat davası açtı.

Ermenek Asliye Hukuk Mahkemesi, Enerji ve Çalışma bakanlıkları hakkında görevsizlik kararı verdi. Mahkeme, 26 Aralık 2017'de görülen son duruşmada, görme engelli baba Hasan ve anne Ayşe Baha'ya 100'er bin lira, 6 kardeşine de 40'ar bin lira manevi tazminat ödenmesine hükmetti.

AV. BAHÇEEVLİ: BU TÜR KAKARLAR CAYDIRICILIK UNSURU TAŞIYOR

Ailenin avukatı Emin Bahçeevli, verilen tazminat miktarlarının az olduğunu söyledi. Bahçeevli, "Mahkemelerce hükmedilecek hiçbir tazminat, maden kazasında ölen işçileri geri getirmeyecektir. Asıl olan, insanın yaşamıdır. Bu tür kararlar, caydırıcılık unsuru taşıması ve vefat eden maden işçilerinin ailelerinin bir nebze rahatlamasını sağlaması açısından önemlidir" dedi.

Bahçeevli, tazminatın ocağı işleten şirket ile ruhsat sahibi şirket tarafından birlikte ödeneceğini belirterek, şöyle konuştu: "Ne yazık ki mahkeme, kazanın meydana gelmesinde denetim yönünden ağır kusurları bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yönünden görevsizlik kararı verdi. Hükmedilen tazminat bedellerini, maden kazası sonrası kapatılan özel maden şirketlerinden tahsil etmek neredeyse imkansız. Hem bu denli düşük tazminatlara hükmedilmesi, hem de verilen kararın kağıt üzerinde kalacağı göz önüne alınırsa, mahkemeler nezdinde insan hayatının ne kadar ucuz olduğunu, bunun sosyal devlet ilkesiyle bağdaşmadığını söyleyebiliriz."

Bahçeevli, kararın, diğer aileler açtığı tazminat davası için emsal teşkil edeceğini de sözlerine ekledi.