ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Tunus halkı yeniden sokaklarda

Tunus'ta IMF paketiyle gelen zam ve vergi artışına halkın öfkesi sokağa taştı. 10 kentte eylemler yapıldı, 1 kişi polis tarafından öldürüldü.

Etkin Haber Ajansı / 09 Ocak 2018 Salı, 18:33

HABER MERKEZİ- Tunus'ta IMF'nin talimatları doğrultusunda hazırlanan 2018 bütçesi kapsamında alınan zam ve vergilere karşı halk sokaklara döküldü. Polis, bir kişiyi öldürdü.

Liberal Nida Tunus ile İslamcı Ennahda partilerinin koalisyon hükümetiyle yönetilen Kuzey Afrika ülkesi Tunus'ta, Bin Ali diktatörlüğünün devrildiği 2011 Ocak Devrimi'nin yıl dönümüne günler kala halk eylemleri yeniden başladı.

Evrensel gazetesinin Middle East Eye sitesinden aktardığına göre, 2018 bütçesi kapsamındaki kemer sıkma politikaları, vergi ve fiyat artışlarına karşı halk öfkesi sokağa taştı. Dün 10 kentte eylemler yapılırken, bazı eylemlere polis saldırdı. Başkentin 40 kilometre batısındaki Teburba kentinde çıkan çatışmada 1 kişi yaşamını yitirdi.

Hükümet, geçen yıl IMF ile 4 yıllık borç programına imza atarak 2.8 milyar dolar karşılığında kemer sıkma programı uygulamayı kabul etmişti. Hükümet, kamu harcamalarını ve kamu sektöründeki ücretlerin bütçedeki payını düşürmek istiyor.

Ülkedeki halk tepkisinin 1 Ocak'ta bu program kapsamında benzine zam yapılması, otomobil, telefon, internet ve otel rezervasyonlarındaki vergilerinin artırılması ile sokağa yansımaya başladığı belirtiliyor.

Tunus Halk Cephesi Ulusal Sözcüsü Hamma Hammami, "Bugün muhalefet partileri olarak hareketi koordine etmek üzere toplandık. Sokakta kalacağız ve bu haksız mali uygulamalar geri çekilene kadar protestolara devam edeceğiz" açıklaması yaptı.

Tunus Başbakanı Yusuf Cahid ise "İnsanlar olağanüstü bir durumda olduğumuzu ve ülkenin zorluklar yaşadığını anlamalı. 2018 yılı Tunuslular için daha az zorlu bir yıl olacak" diyerek, hükümetin yoksullaştırma politikalarını savundu. Öte yandan İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Helifa Cibani, eylemlerde 44 kişinin "bıçak taşımak, hükümet binalarına saldırmak" gibi gerekçelerle gözaltına alındığını söyledi.