ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Sakineler Qamişlo ve Kobanê'de anıldı

Katledilişlerinin 5. yılında olan Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez, Qamişlo ve Kobanê'de binlerce kişinin katıldığı yürüyüşlerle anıldı.

Etkin Haber Ajansı / 09 Ocak 2018 Salı, 17:20

QAMİŞLO/KOBANÊ- Paris'te katledilen Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez, Kuzey Suriye'nin Qamişlo ve Kobanê kantonlarında anıldı.

TEV-DEM ve Kongre Star'ın çağrısıyla Qamişlo 12 Mart Şehitleri kavşağında bir araya gelen binlerce kişi, "Sara, Rojbin, Ronahi yolumuzu aydınlatıyor" pankartı ile mitingin yapılacağı alana yürüdü.

Yürüyüşe TEV-DEM, Kongre Star, Özgür Sosyalist Kadın (JAS), İnsan Hakları Kurumu, Cizre Özerk Yönetimi, Arap Birliği, PYD, SYPG, Liberal Parti, PDK-S, mahalle komünleri ve meclisleri ile Süryani ve Arap halkları katıldı.

Üç Kürt kadın devrimci ve devrim şehitleri anısına saygı duruşu ile başlayan miting programında ilk olarak tertip komitesi adına Newroz Kobanê söz aldı. "Türk faşist devletinden bu katliamın hesabını soracağımızı belirtmek isteriz" diyen Kobanê, Sakine Cansız'ın Kürt kadın hareketinin öncüleşmesinde büyük rol oynadığını söyledi.

Kobanê, şöyle devam etti: "Sakine yoldaş beş bin yıllık erkek egemen zihniyetin baskısına, katliamlarına karşı bir isyandı. 12 Eylül zindanlarında faşist Türk devletinin diktatörlüğüne karşı bir direniş abidesiydi. Sakine yoldaş yaşamı boyunca hep direniş geleneğini sürdürdü. Bizler Rojavalı kadınlar olarak Sakine, Fidan ve Leyla yoldaşların bizlere bıraktığı kadın özgürlük mücadelesi mirasını şehitlerimize bağlılığımızla sürdürmeye devam edeceğiz."

Miting sloganlarla son buldu.

Kobanê Kantonu'nda düzenlenen anmaya da binlerce kişi katıldı. Kadın Özgürlük Meydanı'nda bir araya gelen Kobanê halkı, "Jin jiyan azadi", "Katil Erdoğan", "Şehid namırın" sloganlarıyla Şehit Agit Meydanı'na yürüdü. Kongre-Star öncülüğünde gerçekleştirilen eyleme Kobanê kanton yönetimi, Şehit Aileleri Meclisi, PYD, TEV-DEM, HPC, SYPG, Sirîn Halk Meclisi, MLKP-KKÖ ve çok sayıda kurum katıldı.

Saygı duruşunun ardından bir konuşma yapan Kongre-Star'dan Xalise Kobanê, "Türk devletinin eliyle yapılmış bu katliamla kadın özgürlük mücadelesinin iradesi kırılmak istendi. Ancak yanıldılar, aksine Sakine Cansız ve yoldaşları kadın özgürlük mücadelesinin sembolleri haline geldiler" dedi.