ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

İran'da Evin Hapishanesi'nde 3 kişi hayatını kaybetti

İran ve Rojhilat'ta halkın yoksulluk ve rejime karşı gösterilerinde gözaltına alınan 3 kişinin Tahran'daki Evin Hapishanesi'nde hayatını kaybettiği bildirildi.

Etkin Haber Ajansı / 09 Ocak 2018 Salı, 13:55

HABER MERKEZİ - İran'daki insan hakları savunucuları ülkedeki rejim karşıtı gösteriler sırasında gözaltına alınan 3 kişinin Tahran'daki Evin Hapishanesi'nde hayatını kaybettiği iddia etti. Reform yanlısı milletvekili Mahmud Sadeghi de gözaltılar konusunda hükümetin açıkladığından daha yüksek bir rakam vererek, 3 bin 700 kişinin eylemler boyunca gözaltına alındığını kaydetti.

Guardian gazetesinin haberine göre; İran'daki insan hakları savunucuları son 10 yılın en büyüğü olan ve 2 hafta süren rejim karşıtı gösterilerde gözaltına alınan 3 eylemcinin başkent Tahran'daki Evin Hapishanesi'nde hayatını kaybetttiğini yazdı.

Guardian muhabirine konuşan iki ayrı İranlı milletvekili bunlardan biri olduğu belirtilen Sina Ganbari'nin Evin Hapishanesi'de hayatını kaybettiğini doğruladı.

Bunun yanı sıra önde gelen İranlı insan hakları avukatı Nesrin Sotudeh Guardian'a yaptığı açıklamada Evin Hapishanesi'nde 2 kişinin daha gözaltında hayatını kaybettiğini söyledi. Ancak bu 2 kişinin kimlikleri konusunda açıklama yapılmadı.

Sotudeh "Evin Hapishanesi'ndeki bir tutukluyla konuştum. Bana gözaltına alınan 3 kişinin hayatını kaybettiği söylendi. Yetkililer toplu gözaltılara başvurduğunda onların haklarını koruduklarını iddia edemez. Böyle bir durumda yargı sürecinin zamanı geldiğinde işlemesi mümkün değil" diye kaydetti.

İranlı ünlü aktris Mehnaz Afşar da Twitter'dan yapıtğı açıklamada "23 yaşındaki birinin Evin'deki ölümünün hiçbir bahanesi olamaz" dedi.

İran İnsan Hakları Merkezi'nin yöneticisi Hadi Gaemi ise "Yetkililer Ganbari'nin intihar ettiğini öne sürüyor ancak bağımsız ve adil soruşturma olmadan bu iddiaların güvenilirliği yok" ifadelerini kullandı.

İran'ın Meşhed kentinde hayat pahalılığı nedeniyle başlayan, İran ve Rojhilat kentlerine yayılan rejim karşıtı gösterilende en az 23 kişi hayatını kaybetti. Resmi rakamlara göre eylemler boyunca en az 90'ı öğrenci olmak üzere 1000'den fazla kişi gözaltına alındığı açıklandı.

Ancak İranlı milletvekili Mahmud Sadeghi farklı güvenlik ve istihbarat birimlerinin bu gözaltıları gerçekleştirmesi nedeniyle tam rakamı tespit etmenin zor olduğunu belirterek gözaltına alınanların sayısının yaklaşık 3 bin 700 olduğunu ifade etti.

İranlı insan hakları avukatı Sotudeh ile milletvekili Sadeghi özellikle ülkedeki resmi olmayan gözaltı merkezleri konusunda endişeli olduklarını belirtti.

2009'da eski İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın tartışmalı şekilde yeniden seçilmesinin ardından ülkede çıkan eylemlerde bu resmi olmayan merkezlerden biri olan Kahrizak'ta yaşananlar uluslararası düzeyde tepki çekmişti.

Guardian'ın aktardığıana göre merkezde bir grup eylemcinin öldürüldüğü, işkence gördüğü ve cinsel tacize uğradığı ortaya çıkmıştı.

Milletvekili Sadeghi Twitter'dan yaptığı açıklama da "Cumhurbaşkanını, istihbarat ve yargı yetkililerini ikinci bir Kahrizak'ın yaşanmaması konusunda uyarıyorum" dedi.