ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Bahçeli: 2019'da Erdoğan'ı destekleyeceğiz

MHP Genel Başkanı Bahçeli, 2019 seçimlerinde Cumhurbaşkanlığı adayı göstermeyeceklerini, Erdoğan'ı destekleyeceklerini açıkladı.

Etkin Haber Ajansı / 08 Ocak 2018 Pazartesi, 12:29

ANKARA- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 2019 seçimlerinde AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan'ı destekleyeceklerini açıkladı.

Medyanın Ankara temsilcileriyle bir araya gelen Bahçeli, "Birçok yanlış bilgi akışı var haksız değerlendirmeler var. Bazen de olayları saptıran konuşmalar olmaktadır" dedi, her konusunun açılıkla sorulabileceğini söyledi.

2018 yılının siyaseten çok hareketli olacağını belirten Bahçeli, 30 Mart 2019'da yerel, 3 Kasım 2019'da da Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlerin yapılacağını hatırlattı.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile ittifak konusunda herhangi bir görüşmelerinin olmadığını, talep olduğu takdirde görüşeceklerini söyleyen Bahçeli, "Olmadığı takdirde biz inandığımız konular üzerinde görüşlerimizi tekrarlayarak, Türkiye'nin istikrarlı bir ortama kavuşması açısından yükleneceğimiz sorumluluğu yerine getirme gayreti içinde olabiliriz" dedi.

1991'de Refah Partisi, MHP ve Islahatçı Demokrasi Partisi'nin zorunlu ittifak yaptığını ve bunun yasal olmadığını belirten Bahçeli, bu seçimlerde MHP ile Islahatçı Demokrasi Partisi'nin ne kadar oy aldığının belli olmadığını, dolayısıyla Hazine yardımı alamadıklarını kaydetti. Bahçeli, "İttifak olayı söz konusu olacaksa bu yasal olmalıdır. Yasal olmanın bugünkü imkanı nedir? Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin uygulamaya geçeceği süreç içerisinde çıkartılacak olan uyum yasalarından, seçim, siyasi partiler gibi kanunlar olacaksa o zaman siyasi partilere ittifak yapma imkanı, seçim sistemine de bu ittifakın nasıl gerçekleşeceğine dair maddelerin konulması gerekmektedir" diye konuştu.

Bahçeli, daha önce seçim barajının düşmesi gerektiğine dair açıklaması üzerine haksızlık yapıldığını söyledi, "MHP'nin baraj diye bir sorunu yoktur" dedi.

Bahçeli, şöyle devam etti: "MHP Cumhurbaşkanlığı adayı göstermeyecektir, MHP'nin genel başkanı Cumhurbaşkanı adayı olmayacaktır. Herhangi bir sebeple Sayın Recep Tayyip Erdoğan aday olmaktan vazgeçerse o kendisinin bileceği iştir. Ama yeni ruh diye 7 Ağustos'ta başlatılan ruha MHP sadıktır. Düşüncemiz cumhur ittifakıdır. MHP, ittifak olursa ittifakla, olmazsa kendi partisi olarak milletvekilliği seçimlerine girer, Cumhurbaşkanlığı seçiminde, Yenikapı ruhuyla hareket ederek Recep Tayyip Erdoğan'ı destekleme kararı alır."

Bahçeli, Abdullah Gül ile ilgili bir soru üzerine de "Sayın Abdullah Gül Bey Adalet ve Kalkınma Partisi içerisinde özel bir yeri olan şahsiyettir. Kademe kademe yükselmiştir. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçiş sürecinin sağlıklı olmasında herhangi bir engelleyici yanlışın yaşanmamasında yarar vardır. Abdullah Gül'ün 'Ben adayım' diye ortaya çıkması izah edilebilecek bir durum değildir. Sağın, solun dolduruşuna gelmemesinde yarar vardır" ifadelerini kullandı.