ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Nakliyeciler sitesinin yıkılması İBB önünde protesto edildi

Zeytinburnu'nda yaklaşık 1000 kişinin çalıştığı 7 blok 254 işyerinden oluşan Nakliyeciler Sitesi'nin hiçbir tebligat yapılmadan yıkılması İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde protesto edildi.

Etkin Haber Ajansı / 08 Ocak 2018 Pazartesi, 16:31

İSTANBUL - Zeytinburnu'ndaki Nakliyeciler Sitesi'nin 5 Ocak Cuma günü sabaha karşı TOMA'lar ve biber gazı eşliğinde başlayan yıkımı protesto eden DİSK'e bağlı Nakliyat-İş üyeleri önce arazinin yeni sahibi olan Akzirve Şirketi'nin Gayrettepe'deki merkezi önünde eylem yaptı. Yüzlerce işçi saat 13.00 sıralarında da Saraçhane'deki İBB binası önünde eylem yaptı.

İşçiler "Ekmeğe uzanan eller kırılsın", "Davamız ekmek davasıdır", "Rantçılara izin vermeyeceğiz", "Vur vur inlesin Mevlüt başkan dinlesin" sloganları attı. Eyleme CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, CHP İBB Grup Başkanvekili Ertuğrul Gülsever ve meclis üyeleri de destek verdi.

Grup adına açıklama yapan Nakliyat-İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, "Geçtiğimiz cumayı cumartesiye bağlayan gece hak hukuk tanımayan kanun nizam tanımayan bir uygulama ile karşı karşıya kaldık" dedi. Nakliyeciler Sitesi'nin burada 1978 yılından beri faaliyet gösterdiğini belirten Küçükosmanoğlu "Zeytinburnu Nakliyeciler Sitesi ekonomik ömrünü tamamlamıştı, taşınması gerekiyordu. Yıllardan beri buranın taşınması gündemde. 2008 yılında TOKİ tarafından Hadımköy'de bir arazi yeni site yapılmak üzere kamulaştırıldı. Ama buranın rantı artınca durdu. 2008 yılından bu yana yeni bir site inşaatı için bir tek işlem yapılmadı" diye konuştu.

Nakliyeciler Sitesi'nin bulunduğu arazinin 2014 yılında Akzirve tarafından 245 milyon dolara satın alındığını ifade eden Küçükosmanoğlu, şirket ile nakliyeciler için yeni site yapılana kadar hiçbir şekilde yıkım yapılmayacağına ilişkin anlaşma yapıldığını kaydetti. Daha sonra Zeytinburnu'ndaki arazinin "riskli alan" ilan edildiğini ve yıkımın önündeki engellerin kaldırıldığına dikkat çeken Küçükosmanoğlu, "Nakliyeciler sitesine yeni bir yer tahsis edilmesi konusunda bizi aylardır oyalıyorlardı. Anlaşma gereği yeni site yapılmadan yıkım olmayacağını düşünüyorduk. Ama Akzirve bu anlaşmayı yok sayarak Çevre ve Şehircilik İstanbul İl Müdürlüğü'ne başvurup yıkım sürecini başlattı" diye belirtti.

TEBLİGAT YAPILMADI

Küçükosmanoğlu, sitenin yıkılacağını dair duyum aldıklarını yetkililere sorduklarında bunun doğru olmadığının söylendiğini ayrıca kendilerine yıkıma ilişkin hiçbir tebligat da yapılmadığını söyledi. Konuyu İBB'nin AKP Grup Başkanvekili Temel Başalan ile de görüştüklerini ama bir sonuç alamadıklarını anlatan Küçükosmanoğlu "Bu yıkımın bir sosyal boyutu var. Maçka Parkı'na ya da bir gecekondunun yıkımına benzemez. Burası taşımacılık sektörünün merkezi. 1000 kişi çalışıyor burada. Aileleri ile birlikte 10 bin kişi ekmek yiyor. Çoğu da AKP'ye oy vermiş insanlar. Gözlerini o kadar rant hırsı bürümüş ki ne vicdan, ne hukuk, ne Allah korkusu kalmış" dedi.

İBB SORUMLULUĞUNU YERİNE GETİRSİN

Bu hukuksuzluğun sorumlularından birinin de İstanbul Büyükşehir Belediyesi olduğunu söyleyen Küçükosmanoğlu şöyle devam etti: "Bu kadar insanın vebali İBB'nindir. 2008'de TOKİ'nin kamulaştırdığı alanda yeni Nakliyeciler Sitesi'nin yapılamamasının sorumlusu İBB. O arazide birilerine peşkeş çekilecek. İBB'yi bu hukuksuzluğu ortadan kaldırmaya, en kısa sürede yeni sitenin yapılmasını için sorumluluk almaya çağırıyoruz."

TBMM'YE TAŞIYACAĞIZ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz da "Devletin birinci sorumluluğu yaptığı kanuna uymaktır. Kendisi ihlal ediyorsa o zaman kaos var demektir. Kimseye yer gösterilmemiş, tebligat da yapılmamış. Haklarınızı sonuna kadar savunacağız. Emeğiniz boş gitmeyecek konuyu TBMM'ye taşıyacağız" diye konuştu